Stranu zelených povede znovu Liška

Zelení mají nového předsedu i místopředsedy strany. Delegáti sjezdu nakonec vybrali ze tří kandidátů úřadujícího předsedu Ondřeje Lišku. Od 253 delegátů sjezdu dostal Ondřej Liška 170 hlasů. Martin Stropnický pak 60 a Jan Linhart 6 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvolený předseda SZ Ondřej Liška s kyticí. | Foto: Tomáš Adamec

"Jsem příjemně překvapen z počtu hlasů, které jsem dostal. Takto robustní podporu a silný mandát jsem vskutku neočekával. Moc si toho vážím. Není to ale mandát pro mě, ale pro koncepci, kterou jsem představil a ta zvítězila," řekl po svém zvolení Liška.

Stropnický popřál staronovému předsedovi hodně úspěchů při prosazování reformy uvnitř strany, od zelených ale rozhodně odcházet nechce. Frakce Demokratická výzva, která Stropnického pdoporovala, nicméně ve Straně zelených skončila.

Její členové dlouhodobě kritizovali údajně mocenský přístup vedení vůči ostatním členům strany. Členkou frakce byla například bývalá první místopředsedkyně strany Dana Kuchtová, kterou vedení strany vyloučilo ještě v době Martina Bursíka v čele zelených.

Liškův člověk

Ondřej Liška na sjezdu zdůraznil, že by chtěl mít kompaktní tým a aby byli v předsednictvu lidé, kteří se ochraně životního prostředí věnují profesionálně.

A delegáti sjezdu mu potvrdili podporu tím, že zvolili tři místopředsedy přesně podle jeho představ.

Liškovým statutárním zástupcem zvolili Františka Pelce, který patří k jeho příznivcům. Pelc po zvolení prvním místopředsedou přiznal, že váhal, jestli se do boje o křeslo vůbec zapojí:

"Je to samozřejmě velká odpovědnost. Nejsem v politice žádným nováčkem. V celkem nedávné minulosti jsem pracoval v parlamentu za Unii svobody, kdy jsem prosazoval zelená témata a občanskou společnost. Z hlediska stavu současné Strany zelených je to obrovská výzva. Musíme na veřejnosti změnit obrázek o naší straně."

O funkci prvního místopředsedy se, kromě Pelce, ucházel pražský radní Petr Štěpánek a sympatizant vnitrostranické opozice Milan Přívratský.

Druhou místopředsedkyní zvolili delegáti sjezdu právničku z Turnova Martinu Pokornou. S prvním zástupcem předsedy Pelcem je novou tváří stranického vedení, oba navíc zastupují Liberecký kraj.

Třetím místopředsedou Strany zelených se stal náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Nikola Bojčev, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme