Strany a hnutí musí do neděle opravit chyby ve volebních kandidátkách

Krajské úřady našly na kandidátkách pro nadcházející volby chyby, které musí strany a hnutí odstranit nejpozději do neděle 29. září. Většinou se jedná o malé nedostatky jako špatné adresy nebo neúplné údaje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Úředníci kontrolují zejména název strany a údaje o kandidátech jako jméno, adresy, věk nebo povolání.

„Na kandidátkách musí být také uvedeno jméno a příjmení osoby oprávněné jednat jménem strany a jméno zmocněnce strany a jeho náhradníka. Kontrolují se ale také čestná prohlášení a veškeré údaje v nich uvedené,“ dodává mluvčí Plzeňského kraje Šárka Stará.

Většina kandidujících uskupení má dokumenty v pořádku, a to zejména velké zavedené strany. Například v Plzeňském kraji opravovali jen tři kandidátní listiny z devatenácti podaných. „Zatím se vyskytly nedostatky u tří stran, jedná se především o neúplné údaje, například o místě trvalého bydliště a podobné nedostatky drobného charakteru,“ potvrzuje Stará.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová zjišťovala podrobnosti o chybách na volebních kandidátkách

Nejvíc stran a hnutí půjde do voleb v Praze a Středočeském kraji, konkrétně 21. V hlavním městě má kontrolu kandidátek na starosti živnostenský a občanskoprávní odbor pražského magistrátu. Podle něj jsou nejčastějšími chybami nesrovnalosti v adresách kandidátů, kdy mají třeba špatně číslo domu. Našly se ale i závažnější nedostatky.

„V jednom případě zatím nebyla doložená plná moc k jednání za statutární orgán. Bylo to podepsané, ale nebyla k tomu dodána plná moc osoby, která to podepsala, a nebyl to statutární orgán. A zároveň tento subjekt nedoložil zřízení účtu. Zároveň ještě dvě kandidátní listiny v současné době opravujeme. Zmocněnci byli informováni o nedostatcích a nevylučuji, že je během dnešního dne ještě opraví,“ popsala ředitelka odboru Eva Novaková.

Ve Středočeském kraji už odeslali dvě výzvy k nápravě. U jedné strany chyběla registrace, druhá neměla zaplacený volební příspěvek ve výši 15 tisíc korun. „Jedna výzva se týká toho, že strana nebyla řádně registrována, druhá pak nezaplacení volebního příspěvku,“ upřesnila mluvčí Středočeského kraje Nikol Mertinová.

Pokud strany a hnutí do neděle do 16 hodin chyby neopraví, mají problém. „V případě, že by to do zákonné lhůty neudělal, mohl by to být důvod pro odmítnutí kandidáta na kandidátní listině, čili krajské úřady by ho nejpozději 30. září mohly škrtnout. 30. září je také termín, kdy rozhodují krajské úřady o škrtnutí kandidátů, případně o registraci a odmítnutí kandidátních listin,“ upozornil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. 1. října kraje posílají kandidátky státní volební komisi.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme