Strany mají poslední den na podání kandidátek

Dnes skončí termín pro podání kandidátních listin pro červnové sněmovní volby. Spolu s kandidátkami musejí politické strany, hnutí a koalice odevzdat na okresních úřadech v sídle kraje i potvrzení o zaplacení volebního příspěvku. Ten je 15 tisíc korun za každou krajskou kandidátku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2002 | Foto: Vlastimil Hankus

Zaregistrované a opravené kandidátní listiny pak okresní úřady předají 27. dubna Ústřední volební komisi. Teprve pak bude jasné, jak Radiožurnálu potvrdil Samuel Truschka z tiskového oddělení ministerstva vnitra, kolik subjektů se v červnu bude ucházet o přízeň voličů. Politické strany, hnutí a koalice podle něj měly na podání kandidátek lhůtu 66 dnů přede dnem voleb. "To znamená lhůta k podání kandidátních listin vyprší 9. dubna a kandidátní listiny je možné podávat do 16 hodin."

Ministerstvo vnitra odhaduje, že letošních červnových voleb se zúčastní osm a čtvrt milionu voličů v České republice i v zahraničí.

Právě kvůli krajanům v zahraničí ale sněmovna musela na poslední chvíli pozměnit zákon o volbách. Zákonodárci totiž při jeho schvalování nevzali v úvahu časový posun ve vzdálenějších zemích, který by zkomplikoval rychlé zveřejňování průběžných výsledků hlasování. Ty mohou média oznámit po uzavření všech volebních místností. V praxi by to tedy znamenalo, že až devět hodin potom, co skončí volby na našem území, by se lidé dozvěděli předběžné výsledky hlasování.

Proto se podle ministra vnitra Stanislava Grosse posune termín voleb v některých časových pásmech o jeden den. "Co se týče zvláštních volebních okrsků, kde je časový posun o více jak čtyři hodiny, tak hlasování bude probíhat ve čtvrtek a v pátek a bude vždy začínat ve 14 hodin a končit v 21 hodin místního času, tak aby bylo zajištěno, že ve 14 hodin času v České republice budou uzavřeny všechny volební místnosti všude na světě, tak aby občanům České republiky byl zachován ten standard, na který byli zvyklí při minulých volbách do Poslanecké sněmovny."

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Gross o změně voleb. zákona

Poslanci odpoledne tuto novelu volebního zákona schválili.

Aleš Heřmánek, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme