Strany odevzdávají zprávy o hospodaření, v největší ztrátě skončila ČSSD a ODS

Vládní sociální demokraté loni hospodařili se schodkem 47,5 milionu korun. Opoziční ODS skončila ve ztrátě 52 milionů. Nejvíce peněz strany utratily za volby, konaly se hned troje - evropské, senátní a komunální. Zprávy o svém hospodaření musí české politické strany zveřejnit do dnešní půlnoci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pevný kurz koruny k euru vytváří stabilní prostředí, které pomáhá ekonomice jako celku.

Pevný kurz koruny k euru vytváří stabilní prostředí, které pomáhá ekonomice jako celku. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Sociální demokraté hospodařili s největší ztrátou ze všech vládních stran. Na druhé straně jim přibyli sponzoři. Zatímco v roce 2013 získala strana od donátorů čtyři miliony korun, loni už to bylo 24 milionů.

„Já si to vysvětluji volební kampaní, protože probíhaly volby. Celá řada kandidátů se na nákladech na volební kampaň podílela. Z toho dovozuji i nárůst prostředků, které jsme od sponzorů dostali,“ vysvětluje velkou ztrátu místopředseda strany Jan Hamáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politické strany zveřejňují zprávy o hospodaření. Více od redaktorky Markéty Chaloupské

Nejvyšší částku - milion korun - věnovala straně společnost Filler z Prušánek. Jde o realitní firmu, která se zabývá také nákladní dopravou.

Sponzoři také přibyli minulý rok hnutí ANO. To získalo zhruba 31 milionů korun, což je čtyřikrát více než rok předtím.

Na druhé straně hnutí ANO dluží svému zakladateli a předsedovi Andreji Babišovi 65 milionů korun. Podle místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka se jedná o bezúročnou půjčku:

„Hodláme to splácet z výnosů v příštím období. Hnutí a politické strany dostávají příspěvek od státu čili z tohoto příspěvku. A také darů od našich sponzorů.“

Hospodaření politických stran v roce 2014 | Foto: Český rozhlas

Největším dárcem hnutí byla loni chemička DEZA z Valašského Meziříčí, kterou vlastní Babišův Agrofert. Ta přispěla 1,3 milionu korun.

Milionem korun přispěla developerská společnost miliardáře Radima Passera. To je jeden z nejbohatších Čechů a také bratr komunálního pražského politika Zbyňka Passera.

Se ziskem KDU-ČSL a komunisté

Nejmenší vládní strana KDU–ČSL loni hospodařila se ziskem 6,7 milionu korun. Nejvíce peněz jí loni věnoval developer Luděk Sekyra.

Naopak s největším schodkem - 52 milionů korun - loni hospodařili občanští demokraté. Strana to vysvětluje tím, že přišla o příspěvky ze státního rozpočtu a také byly troje volby. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura ale věří, že strana na tom bude brzy lépe:

„My jsme ještě 21. prosince 2013 měli více než 120 zaměstnanců. Teď od 1. března máme 44 zaměstnanců. To jsou úspory v řádu desítek milionů korun ročně. Změnili jsme sídlo v Praze a zrevidovali jsme naše smlouvy.“

Se ztrátou deseti milionů korun hospodařila opoziční TOP 09, schodek ale pokryla z rezerv z minulých let. Naopak KSČM byla loni v plusu 13 milionů korun.

Čeká se na Úsvit

Svoji výroční zprávu dosud nezveřejnilo hnutí Úsvit, které čelí podezření z vyvádění peněz. Tajemník strany Jan Zivar dopoledne sliboval, že zprávu zveřejní během odpoledne, zatím se tak ale nestalo.

Strana je rozdělená, kvůli sporům vyloučil poslanecký klub ze svých řad předsedu Tomia Okamuru. Obě křídla se obviňují dokonce z vyvádění peněz Úsvitu. Ve hře jsou údajně desítky milionů korun.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme