Strany se dohodly na nové vládě, obsazení zatím tají

Sociální demokraté, lidovci a unionisté se dohodli na společném kabinetu, který by měl dovést zemi k řádným volbám v polovině příštího roku. Podrobnosti ale zatím tají. Ujednání o většinové vládě, ke kterému došli vyjednavači ve Strakově akademii nad ránem, mají ještě během dneška posvětit grémia všech tří smluvních stran a prezident Václav Klaus. Večer se pak politici znovu sejdou a dohodu definitivně potvrdí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němec, Kalousek, Gross | Foto: Martin Štěrba

Nový společný kabinet nemá pracovat na bázi klasické koalice, ale volnější spolupráce, jak žádala ČSSD. Menším stranám se podařilo prosadit tak zvanou protikomunistickou pojistku, která má zaručit, že se ČSSD ve Sněmovně při klíčových hlasováních nespojí s komunisty.

"Základní body dohody, které jsme uzavřeli, zcela jistě skýtají nejenom naději, ale i jistotu, že se bude jednat o efektivně fungující vládu až do konce řádného volebního období," uvedl před novináři předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Podrobnosti dohody včetně personálního obsazení ministerstev oznámí politici ještě dnes prezidentovi Václavu Klausovi a seznámí s nimi svá stranická grémia. "Pokud budou těmito grémii odsouhlaseny, tak bude takováto dohoda uzavřena s tím, že časová ambice je v několika nejbližších dnech," potvrdil odstupující premiér Stanislav Gross.

Předseda unionistů Pavel Němec řekl, že si jeho strana dohody váží a pokládá ji za nejlepší východisko ze současné situace. "Přestože jednání bylo časově náročné, bylo maximálně věcné a korektní ze všech stran zúčastněných partnerů," uvedl Němec dvě a půl hodiny po půlnoci.

Ve vládě zřejmě zasedne pět nováčků

Večer se znovu sejdou zástupci ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU a dohodu definitivně potvrdí. Podrobnosti dohody včetně personálního obsazení ministerstev politici do té doby nechtějí zveřejnit. Je pravděpodobné, že Grosse v čele vlády nahradí Jan Kohout (ČSSD), dosavadní velvyslanec země při Evropské unii.

V novém kabinetu podle neoficiálních informací zůstanou místopředsedové všech tří koaličních stran, přestože sociální demokraté požadovali vládu složenou z odborníků. Členem vlády bude dál i šéf US-DEU Pavel Němec. O svá křesla zřejmě přijdou ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, ministr zemědělství Jaroslav Palas a zahraničních věcí Cyril Svoboda.

Ministerstvo zemědělství, o které lidovci dlouhodobě usilovali, obsadí dosavadní ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Do jeho funkce nominovali sociální demokraté svého poslance Radko Martínka.

Naopak resort zahraničí připadne zřejmě ČSSD. Mezi kandidáty na šéfa diplomacie je údajně i bývalý eurokomisař Pavel Telička. Ten však naznačil, že případnou nabídku nemíní přijmout. Stále se spekuluje i o velvyslanci při OSN Hynkovi Kmoníčkovi.

Nejasný je zatím kandidát na křeslo ministra zdravotnictví po sociální demokratce Miladě Emmerové. Její post by mohl zaujmout prezident České lékařské komory David Rath, který takovou možnost nevyloučil. Předseda Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví Jiří Schlanger, o němž se také uvažovalo, dnes uvedl, že ministrem nebude.

Dosavadní ministr průmyslu a obchodu Milan Urban má ve vládě nahradit vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna. Urbanovu funkci převezme nezávislý šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek nominovaný lidovci. V novém kabinetu nezasedne ani vicepremiér ministr bez portfeje Jaroslav Bureš, jeho funkce se zruší.

V novém kabinetu nebude ani unionista Vladimír Mlynář. Unie svobody-DEU za něj má podle informací z noční schůzky nominovat nezávislého experta. V minulosti unionisté uvažovali o řediteli televize Prima Martinu Dvořákovi.

ODS navrhovala vlastní řešení

Předseda opoziční ODS Mirek Topolánek uzavření nové koaliční dohody očekával. Zájmy všech tří stran zůstat u moci jsou podle něj zřejmé. "Nemyslím, že tyto tři koaliční strany v posledních třech letech prokázaly, že vůbec jsou schopny vládnout, že jsou schopny se dohodnout," poznamenal Topolánek.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik ovšem tvrdí, že na znovuobnovení koalice se nepřímo podílel právě Topolánek. "Jak pan Kalousek byl sjednotitelem sociální demokracie, tak pan Topolánek se svým postrašením generální dohodu byl sjednotitelem rozhádaní koalice," řekl Kováčik.

Takzvaná generální dohoda, s níže včera do vládní krize vstoupila ODS, spočívá ve vytvoření přechodné vlády bez KSČM, která by vznikla na základě dohody bývalých koaličních stran a občanských demokratů. Jejím hlavním úkolem by bylo připravit na počátek listopadu předčasné sněmovní volby a zároveň referendum o euroústavě.

Milada Richterová, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme