Strany si chtějí Prahu přizpůsobit svým volebním potřebám

Politické strany hledají způsob, jak upravit volební podmínky podle svých představ. ODS zřejmě uvažuje o tom, jak ze hry vyřadit malé subjekty, s podporou kolem 5 procent, a to úpravou volebních obvodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

KDU-ČSL tomu chce zabránit tím, že při volbách do zastupitelstva by Praha měla být jedním volebním obvodem.

Stejně tomu bylo i při minulých volbách, předtím se volilo v pěti obvodech. Změna volebních obvodů je v kompetenci zastupitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na volební systémy Tomáš Lebeda v pořadu Stalo se dnes

Politolog Tomáš Lebeda v pořadu Stalo se dnes potvrdil, že toto rozdělení má poměrně velký vliv na volební výsledek. Velikost volebního obvodu, tedy počet mandátů, které se ve volebním obvodě přidělují, totiž má velký dopad na proporcionalitu.

"Čím ten obvod je větší, tím více mandátů se tam rozděluje, tím je ten obraz přesnější. Pokud Prahu rozdělíte do malých obvodů, počet mandátů snížíte, a tím pádem ta proporce klesá."

"A může se stát, že zatímco malá strana, která by v jednom pražském volebním obvodě získala několik mandátů, tak v případě několika menších volebních obvodů by teoreticky nemusela získat vůbec žádný. Takže proti malým stranám to může být velmi účinný nástroj," upozornil Lebeda ve vysílání Radiožurnálu.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme