Strany vládní koalice by měly umět lépe řešit vzájemné spory, řekl Klaus

Strany vládní koalice by měly umět lépe řešit vzájemné spory a ne při každém problému vyhrožovat odchodem z koalice. V exkluzivním vyjádření pro Radiožurnál to řekl prezident Václav Klaus. Reagoval tak hlavně na dění kolem církevních restitucí a nové smlouvy o rozpočtové a ekonomické unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus zavzpomínal také na své dětství

Prezident Václav Klaus zavzpomínal také na své dětství | Foto: Tomáš Novák

„Jsem z toho velmi rozladěn a myslím, že nejen já. Témata jako církevní restituce na straně jedné a radikální, revoluční, další zvrat v Evropské unii směrem k fiskální unii na straně druhé jsou samozřejmě těžká témata, která musí vést ke sporům. Já myslím, že spory to musí být normální, kultivované, standardně řešené,“ prohlásil Klaus.

„Já, jako prezident republiky se nemohu smiřovat s tím, aby jedna politická strana dvakrát za den a půl vyhrožovala odchodem z koalice. Za prvé, jestli nebudou církevní restituce, za druhé, jestli nebude podepsána tato evropská smlouva," řekl prezident a dodal:

„Takhle se politika vést nedá. Myslím, že už je potřeba to straně TOP 09 a zejména panu Schwarzenbergovi říci velmi jasně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Klaus pro Radiožurnál

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg údajně pohrozil odchodem z vlády, pokud Česká republika nebude v hlavním proudu evropské integrace. Šéf diplomacie nicméně dnes odpoledne novinářům řekl, že koaličním partnerům žádná ultimata nedal. Předseda TOP 09 tlačí na vládu, aby bez jakýchkoliv podmínek do unie vstoupila a vzdala se suverenity nad státním rozpočtem.

Podle Jiřího Payna, zahraničněpolitického poradce prezidenta, se Klaus důrazně ohradil proti postoji Schwarzenberga proto, že jde o otázku fair play. Ministr zahraničí je podle Payna v koaliční dohodě podepsán pod prohlášením, které zdůrazňuje národní suverenitu v otázce schvalování rozpočtu.

Schwarzenberg prý koaličním partnerům žádná ultimata nedává

Číst článek

„Schvalování národních rozpočtů musí zůstat výsadní pravomocí národních parlamentů členských států. Pod touto větou, že tuto politiku bude prosazovat, stojí podpis předsedy TOP 09 pana Schwarzenberga. Takže já se jenom domnívám, že je potřeba, aby jak veřejnost, tak pan premiér, a pan prezident na to také vlastně upozorňuje, požadovali od pana ministra zahraničí, aby dodržoval to, co podepsal,“ uvedl Payne ve večerních Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne byli zahraničněpolitický poradce prezidenta Jiří Payne a ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Ministr financí a místopředseda TOP 09 oponuje, že Česká republika trvá na rozpočtové odpovědnosti stejně jako Evropská unie, a tak Kalousek nechápe, proč bychom to jako země nemohli prohlásit na evropské úrovni.

„To, co je v tom současném textu, je to závazek, že deficity nebudou vyšší než 3 procenta a že dluh nebude vyšší než 60 procent. Politická reprezentace této vlády v tuto chvíli chystá na toto téma ústavní zákon. My sami kvůli sobě, nikoliv kvůli Evropské unii, trváme na tom, že deficity nesmí být vyšší než 3 procenta a dluh nesmí překročit 60 procent. A je to jeden z hlavních akcentů této vlády,“ upozornil Kalousek.

Jádrem sporu jsou tak podle Kalouska institucionální pravomoci centrálních bruselských orgánů, například pravomoc Evropského soudního dvora, který by mohl vymáhat sankce za rozpočtovou nekázeň. S tím také Kalousek nesouhlasí. O cíli evropských opatření prý ale není diskuze. Prý jsou měkčí než ta, které si klade česká vláda.

Klaus smlouvu EU o kontrole národních rozpočtů zablokovat nemůže

Číst článek

Podle Payna rozpočtová unie stejně evropské země nezachrání. Souhlasí, že Česká republika potřebuje zákon o vyrovnaném rozpočtu. Sankce ale nemůže požadovat Brusel, ale jen Česko samo. Podle Kalouska ale Česká republika patří do rodiny evropských států a nemůže se izolovat. Nemůžou nám tak vadit evropská opatření jen proto, že nejsou výlučně česká.

Klaus ve svém prohlášení také narážel na způsob jednání kolem církevních restitucí. Ty nakonec vláda ve středu schválila. Věci veřejné ale původně uzavřenou dohodu podpořit nechtěly. Strana tvrdila, že neví, kde se na vyplacení majetku církvím vezmou peníze a navrhovala odložit restituce na hospodářsky příznivější dobu. ODS a TOP 09 ale trvaly na původní dohodě a hrozily i koncem vládní koalice.

Václava Marešová, Simona Bartošová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme