Strany vládní koalice ztratily v Senátu většinu; ODS posílila

Vítězstvím ODS, nestraníků a dosud neparlamentních stran skončilo druhé kolo do třetiny horní parlamentní komory. Strany vládní koalice neuspěly a ztratily v Senátu většinu. Její politici nyní spoléhají na podporu spřízněných nestraníků. Potřebovat je budou nejen při schvalování vládních předloh, ale především při lednové volbě prezidenta republiky. Druhého kola se zúčastnilo 32,55 procenta voličů, tedy o 8 procent více než kola prvního. Devět senátorů získala ODS, sedm ČSSD a po jednom KDU-ČSL, US-DEU a KSČM. Zbývajících osm křesel obsadili zástupci neparlamentních stran a nezávislí. Konečné výsledky voleb do Senátu a zastupitelstev magistrátů krajských měst můžete sledovat na našich stánkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senátní volby | Foto: Stanislav Zbyněk

Občanští demokraté tak mají v Senátu opět nejsilnější klub s 26 místo dosavadních 22 senátory. ODS obhajovala vítězství v pěti obvodech, dokázala ale vyhrát v devíti.

I přes citelnou ztrátu v těchto volbách zůstává druhou nejsilnější frakcí KDU-ČSL se 14 namísto dosavadních 19 senátorů. Lidovci zopakovali vítězství pouze v jednom ze šesti obvodů a přišli tak o pět křesel.

Ztratili i sociální demokraté. Budou mít 11 senátorů místo 14, pryč jsou 3 mandáty.

Z vládních stran posílila pouze US-DEU, ta ale žádné křeslo neobhajovala. Získala 1 mandát, a tak namísto osmi má mít devět senátorů.

Doplňovací volby do 27 senátních obvodů a komunální volby tak přinesly hlavně rehabilitaci v parlamentu opoziční ODS a ztrátu vládní koalici, která bude muset podporu napříště hledat u senátních "nováčků" z řad nezávislých. V jejich pomoc doufají hlavně unionisté. Například v Hradci Králové výrazně zvítězil nezávislý Karel Barták, který byl zatím členem senátorského klubu Unie svobody - ODA. O jaký klub by měl zájem v následujícím období, ale zatím neví.

Podle premiéra Vladimíra Špidly výsledky nijak podstatně neovlivní volbu prezidenta. Senátní volby z tohoto úhlu vnímá jako neutrální. "Nenapověděly, kdo má větší či menší šanci se stát prezidentem," řekl. Špidla nepředpokládá, že by senátoři z řad nezávislých byli nadšenými příznivci Václava Klause jako budoucí hlavy státu.

Vítězství ODS ve volbách do Senátu a úspěchy především ve velkých městech při komunálních volbách mohou prospět Václavu Klausovi při jeho prezidentské kandidatuře. Sám kandidát a dosavadní šéf ODS ale vliv volebních výsledků nepřeceňuje: "V každém případě pro mou šanci je potřeba, aby pro mne hlasoval i někdo než ODS. V tomto smyslu byly senátní i komunální volby pouze signálem, a v tomto smyslu dufám, že signálem pozitivním. Špatným signálem by bylo, kdybychom pozice vyklízeli," poznamenal pro RadiožurnálVáclav Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Klaus: Výsledky jsou pozitivním signálem

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého výsledky voleb do horní komory Parlamentu potvrdily, že má smysl volit prezidenta přímo už v lednu.

Lidovci jsou sice pro přímou volbu hlavy státu, avšak šéf strany Cyril Svoboda se nedomnívá, že by se tento systém prezidentských voleb zavedl už při lednovém výběru nástupce Václava Havla.

Ve druhém kole senátních voleb prošel do horní komory parlamentu jen jediný ze tří kandidátů KDU-ČSL. Je jím Josef Vaculík, který v Uherském Hradišti porazil svého protikandidáta za ODS Květoslava Tichavského. V tomto volebním klání naopak lidovci neuspěli ve Vyškově a v Rychnově nad Kněžnou. Z toho, že jim v Senátu ubydou křesla nemá radost místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová. Na druhou stranu ale věří, že s většinou nezávislých, kteří byli do horní komory zvoleni budou umět spolupracovat i na dohodách o zásadních bodech.

Za překvaivé jsou označovány výsledky z volebního obvodu Praha 1, kde v druhém kole zvítězil bývalý studentský vůdce Martin Mejstřík za Cestu změny s 55,96 procenty hlasů před svým protikandidátem psychologem a sexuologem Petrem Weissem z ODS, kterého podpořilo 44,03 procenta voličů. Petr Weiss byl před druhým kolem voleb favoritem. V prvním kole totiž získal téměř 30 procent hlasů, přesně 8370, zatímco Mejstřík obdržel o 17 procent méně, volilo ho 3651 lidí. Ve druhém kole hlasovalo pro Mejstříka 18.087 voličů, pro Weisse 14.233 občanů.

Velmi těsný rozdíl 173 hlasů rozhodl v Olomouci. Vyhrál tam tam šéf šternberské nemocnice Vítězslav Vavroušek z ODS nad dosavadním senátorem za ČSSD Karlem Korytářem.

Největší volební účast 43,03 procenta byla na Žďársku. Zvítězil tam Josef Novotný ze Sdružení nezávislých kandidátů. Naopak nejmenší zájem o volby byl stejně jako před týdnem na Karvinsku, kde se stal senátorem komunista Eduard Matykiewicz. K volebním urnám do Senátu tam přišlo 21,16 procenta voličů.

Volby proběhly bez větších incidentů. V sobotu ale ostravští městští policisté zadrželi předsedu volební komise tamního okrsku 129. Po muži, v minulosti třikrát trestaném, bylo totiž vyhlášeno celostátní pátrání, protože je podezřelý z řady trestných činů. Zadržení předsedy komise ještě před ukončením hlasování podle Jana Langerové z ostravského magistrátu volby v okrsku nijak nenarušilo. Čtyřiadvacetiletého muže z Ostravy-Výškovic odvedli policisté z volební místnosti v základní škole na ulici Šeříkova. Muž čelí podezření z neoprávněného držení platební karty, ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, krádeže, poškozování cizí věci, vyhýbání se služebním úkonům a výkonu vojenské služby a ze zběhnutí.

Druhé kolo do třetiny Senátu probíhalo souběžně s komunálními volbami. Výsledky z vybraných obvodů můžete sledovat tady.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Jaroslav Hausdor, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme