Strany vznikající vlády podporují povinné nošení lyžařských přileb pro děti

V Česku by mohly být povinné lyžařské přilby pro děti. Shodují se na tom totiž politici ze všech tří stran pravděpodobné budoucí vládní koalice. Debatu o jejich zavedení oživila tragická nehoda Michaela Schumachera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí lyžaři

Mladí lyžaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle náčelníka horské služby Jiřího Brožka je nejčastější nehodou na sjezdovce srážka dvou lyžařů.

„Když si to člověk představí, tak většinou mě někdo srazí zezadu, to znamená podsekne mi nohy. Tělo je jak hadrová panenka a v tu chvíli vlastně padám dozadu. A v 90 procentech případů se prostě bouchnu temenem hlavy o tu zem, ta helma je tady skutečně výhodná,“ vysvětlil Brožek.

Zákon měla schvalovat ještě sněmovna v bývalém složení, kvůli jejímu rozpuštění na to ale nedošlo. Povinné přilby pro děti podporují ale i strany vznikající vládní koalice.

Diskusi oživila nehoda slavného závodníka formule 1 Michaela Schumachera, který díky lyžařské přilbě zůstal naživu.

Michaelu Schumacherovi je 45 let. Lidé mu teď přejí hlavně zdraví

Číst článek

„Vidím na velké sjezdovce téměř každý den nějaký zásah horské služby. Já osobně bych byl pro to, aby lyžařské helmy byly povinné pro všechny,“ uvedl poslanec za hnutí ANO a lékař Rostislav Vyzula.

Také ČSSD by návrh zákona, který by přikazoval přilbu povinně dětem do 15 let, podpořila.

„To obdobně platí například u cyklistiky a myslím si, že sjezdové lyžování je v jistých aspektech pro děti ještě nebezpečnější než ta cyklistika. Takže nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být,“ řekl poslanec, lékař a bývalý ředitel nemocnice v Bohumíně Svatopluk Němeček.

Podle experta křesťanských demokratů na zdravotnictví Toma Philippa jezdí s přilbou už teď s skoro všechny děti.

Dítě na kole | Foto: Tomáš Adamec

„Bylo by to opatření, které by bylo pro občany přijatelné. A možná by ještě těch šest, sedm procent dětí, které nejezdí s přilbou usměrnilo,“ vysvětlil Phillip.

Povinné přilby měly na sjezdovkách snížit počet úrazů. Podle údajů ministerstva zdravotnictví si hlavu si na sjezdovkách například v roce 2010 zranilo téměř 1500 lidí.

Přednosta dětské chirurgie a traumatologie pražské Thomayerovy nemocnice Petr Havránek by uzákonění povinnosti nosit přilbu uvítal.

„Někdy říkáme, že bez helmy se dá také spadnout jenom jedenkrát a vícekrát už nikdy sportovec nespadne. V podstatě je to ale spočítáno i statisticky a odborné statistiky říkají, že dobře padnoucí a upevněná helma je schopna zabránit asi 92 procentům závažných poranění hlavy a mozku,“ uvedl lékař Havránek.

Lenka Jansová, Vanda Králová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme