Stráský chce do měsíce začít kácet v prvních zónách NP Šumava

O tom, kde a jak zasáhnout v Národním parku Šumava kácením stromů proti kůrovci musí ministerstvo životního prostředí rozhodnout nejpozději do měsíce. Ředitel správy parku Jan Stráský to řekl v debatě Radiožurnálu, která se vysílala přímo ze šumavské Modravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Stráský pověřený ředitel Národního parku Šumava v pořadu Speciál Martina Veselovského v Modravě 30.3.2011 | Foto: Khalil Baalbaki

Měsíční ultimátum nedává ministrovi ředitel parku Jan Stráský, ale kůrovec. „To vyplývá z přírodních procesů, tedy z toho, že během měsíce vyletí kůrovec a tak rychle bychom měli říct kroky, které je nutno udělat v tomto období, aby se už zredukoval první nálet kůrovce,“ řekl Stráský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu Radiožurnálu ze šumavské Modravy shrnula Lucie Husárová

Hrozící těžba stromů v nejcennějších partiích Šumavy děsí ekology. Mluvilo se dokonce o možné blokádě, naposledy se aktivisté přivazovali ke stromům v roce 1999. Tak jako dnes bojovali o to, aby se první zóny parku nechaly bez zásahů člověka. Jaromír Bláha z Hnutí Duha tvrdí, že strategii zastavit kalamitu a pak ponechat les znovu přírodě, už vyzkoušeli jinde a neosvědčila se.

„Rozvrat lesa nastartováním takzvaných asanačních zásahů už byl vyzkoušen. Tuto cestu je třeba opustit a ponechat horské smrkové lesy přírodě,“ je přesvědčený Bláha.

Jaromír Bláha už dříve řekl, že pokud by došlo na schválení těžby v prvních zónách, ekologové by sami navrhli zrušení Národního parku Šumava. Podle něj by park ztratil své poslání a šlo by o etiketní podvod.

Proti Stráského plánům začínají přibývat různé iniciativy, hlavně mezi vědci a studenty vysokých škol. Jednou z nich je Michaela Bryndová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

„Z odborného hlediska je to jasné - je lepší nechat lesy nekácené. Myslím si, že je to jen politická debata.“

VIDEOZÁZNAM DEBATY V MODRAVĚ

U šumavských obyvatel ovšem naopak našel nový ředitel pochopení. Například dlouholetý lesník Jaromír Makovička ze Srní si od Jana Stráského slibuje pro Šumavu lepší časy a to se podle něj bez kácení neobejde.

„Když už lavina běží, co potom. Nespustit lavinu. Spustili ji dvakrát ochránci přírody. Teď je na řadě kácení, bohužel,“ uvedl Lesník Makovička.

Podle některých názorů už kůrovcová kalamita gradovala a počet napadených stromů na Šumavě by letos mohl být nižší.

Igor Maňour, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme