Stráský: Lokalita Ptačího potoka nevyžaduje zvláštní ochranu

Dočasný ředitel šumavského národního parku Jan Stráský prosazuje další kácení lesů napadených kůrovcem, jinak podle něj zůstane západní část parku do tří let bez smrků. Ekologové ovšem tvrdí, že k zásahům nemá potřebná povolení a zhruba třicet jich dál hlídkuje v lokalitě Ptačího potoka, aby zabránili dělníkům v kácení stromů. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa dnes prohlásil, že do sporu nebude zasahovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologičtí aktivisté blokují lokalitu Ptačí potok u šumavské Modravy, aby zabránili kácení kůrovcem napadených stromů.

Ekologičtí aktivisté blokují lokalitu Ptačí potok u šumavské Modravy, aby zabránili kácení kůrovcem napadených stromů. | Zdroj: ČTK

Stráský toto rozhodnutí zakládá na tříleté zkušenosti s kůrovcovou kalamitou, která podle něj stále narůstá.

Přehrát

00:00 / 00:00

kůrovec.mp3

„V lokalitě Ptačího potoka se nyní nepracuje proto, že nás překvapila bouře minulý týden. Nicméně, pro zásah máme dostatečná povolení,“ uvádí Stránský. Pro případ, že by měl zásah tato povolení překročit, podalo již vedení žádost o výjimku státní správě.

„Bude se kácet, ale i loupat na stojato, což je velice nákladná metoda. K tomuto zásahu výjimky nepotřebujeme,“ tvrdí Stránský.

Běžná věc, nebo speciální posouzení?

Základ sporu tkví v tom, že správa parku plánuje pokácet 3 000 stromů, což považuje za běžné opatření. Naopak odpůrci tvrdí, že to běžná věc není, tudíž to vyžaduje speciální posouzení.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa do sporu odmítl vstoupit a odkazuje na Českou inspekci životního prostředí. Ta má ale dlouhé lhůty posuzování, ke střetu obou stran tak může dojít mnohem dříve.


Ľubomír Smatana, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme