Strašně nebezpečné, říká expert k Zemanovým slovům o výkupném za Češky

Slova prezidenta Miloše Zemana o výkupném za dvě Češky unesené v Pákistánu mohou zkomplikovat vyjednání v podobných případech v budoucnu. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus o tom mluvil Adam Dolník, uznávaný bezpečnostní expert a vyjednávač, který pomáhá cvičit i vyjednavače z FBI. Výkupné za dívky unesené v Pákistánu přiznal Zeman v dnešní diskusi s občany v Kornaticích na Rokycansku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Dolník, expert na terorismus

Adam Dolník, expert na terorismus | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

Nakolik je obecně nebezpečné přiznání, že některý stát za své unesené občany vyplácí výkupné?

Je to strašně nebezpečné, je to nebezpečné z logického důvodu, že tím ten stát jaksi vytváří očekávání únosců, kolik tak mohou dostat peněz za občana toho daného státu, pokud ten člověk bude unesen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rizicích, které přináší přiznání vyplácení výkupného, mluvil na ČRo Plus bezpečnostní expert Adam Dolník

I proto, když se nějaká taková informace dostane do médií, tak bývá většinou zveřejněná na takové spekulativní úrovni, politici se k tomu nevyjadřují, a hlavně to žádný ústavní činitel nikdy nepotvrdí. Potom v budoucích vyjednáváních, kdy je jaksi cílem snížit očekávání únosců, tyhle výroky jenom očekávání únosců zvyšují, a tím komplikují celý ten proces snahy toho rukojmího v budoucnu dostat zpátky.

Je to tedy zpráva pro případné únosce… Mluvíme o teroristech nebo o kriminálních skupinách? Mají své tabulky, sledují to, monitorují?

Není to úplně tak, že by teroristé teď začali nějaký hon na Čechy, to si myslím, že je přehnané. V konfliktních zónách se rukojmí dostanou do rukou teroristů většinou proto, že vypadají jako cizinci a že jsou snadným cílem. Až potom, když ti teroristé je mají ve své moci, tak začnou víceméně studovat, koho mají, jaká je to národnost, a začnou se koukat, co asi by tak mohli požadovat.

České turistky Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou unesli neznámí pachatelé v pákistánském Balúčistánu ve čtvrtek 14. března 2013. Dívky mířily do Indie, Pákistánem projížděly. Do Česka se dívky vrátily loni v březnu. Týdeník Respekt v pondělí přinesl informaci, že ČR za osvobození dvojice zaplatila šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun), oficiální místa to však odmítla komentovat. Zeman dnes v diskusi s občany v Kornaticích na Rokycansku řekl, že „pokud ví“, bylo výkupné 150 milionů. V reakci na kritiku, která se za to na něj snesla řekl, že nic nepotvrdil, ale pouze citoval veřejně dostupné zdroje.

V tomhle je právě ten výrok strašně nebezpečný. Ti únosci místo aby – tak jako to bylo v minulosti – si škrábali hlavu a říkali: Česká republika, co to je, kde to je, a potom víceméně bylo celkem jednoduché je přesvědčit, že se jedná o východní Evropu, nikoli západní, takže chudší zemi, a tímto snižujete jejich očekávání, tak v tento moment, když je ten výrok takto potvrzen ústavním činitelem, tak ti únosci si velmi rychle na googlu najdou, jaká je minimální cena za českého občana a už žádný další český občan, který bude v zajetí, se nebude mít šanci dostat ze zajetí za nižší cenu, než která teď byla zmíněna v médiích a navíc potvrzená prezidentem.

Takže tohle je extrémně nebezpečná věc a ještě je tam další, mezinárodně-politický rozměr. Samozřejmě některé státy ano, platí výkupné, udělají tu těžkou volbu, že pošlou peníze teroristům, kteří ty peníze mohou využít k zabíjení dalších lidí, ale udělají to, protože mají pocit, že musí zachránit své občany. Ty státy na to reagují různě, ale nikdy ten stát to nepřizná právě proto, že existuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2133, kde se státy zavazují, že nebudou platit výkupné a poskytovat jakékoli ústupky teroristickým organizacím.

A my to takto veřejně vyhlásíme. Z mezinárodně právního hlediska tohle není šťastná situace.

Zeman potvrdil zaplacení výkupného za unesené Češky. Někteří politici to kritizují

Číst článek

Vzpomenete si, nebo víte o případu, kdy by toto, že některý stát jedná a platí za své unesené občany výkupné, přiznal nejvyšší představitel, přiznal prezident republiky a potvrdil to?

Ne, v žádném případě ne, neděje se to. Jediná výjimka v tomto je, když se jedná o propuštění vězňů, dejme tomu o nějakou výměnu vězňů, v tom případě státy někdy toto otevřeně přiznají.

Například Izrael, když vyměnil jednoho svého vojáka za 1200 Palestinců, kde bylo minimálně 400 teroristů, kteří byli odsouzení za teroristické činy, tak toto vyhlásil s tím, že oni potřebují, aby každý izraelský občan a potenciálně izraelský voják – a tam mají povinnou konskripci i ženy – tak aby věděl, že ho Izrael nenechá v rukou únosců a že pro něj udělá všechno. Tak občas se takové politické gesto děje, ale na úrovni financí se tohle ještě nikdy nestalo.

Informace o výkupném ohledně unesených Češek v Pákistánu jsou sledovány i v zahraničí, teď myslím například i v samotném Pákistánu a v těch krizových zónách?

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje | Foto: ČTK, Pavel Němeček | Zdroj: ČTK

Bohužel to je tak, že v dnešní době internetu ty informace, které se tady dostanou do médií a tiskové kanceláře to vydají v angličtině, tak prostě v tom éteru jsou a jsou dohledatelné.

Takže v dnešní době bohužel ty informace cestují, a daleko rychleji než v minulosti, a už nelze spoléhat na to, že ta místní informace se prostě do těch krizových oblastí nedostane. Prostě pracujeme v daleko nebezpečnějším světě v tomhle ohledu a o to opatrnější by politici měli být.

A ještě řeknu jednu věc – z pohledu vyjednavačů se často bavíme o problému takzvané krize uvnitř krize. Krize uvnitř krize je situace, kdy státní představitelé a lidi, kteří rozhodují o té situaci, jsou složitějším oříškem pro vyjednavače než ti únosci sami.

Bizardní tvary hor v aridním Balúčistánu. | Foto: Khalil Baalbaki

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme