Strážníci asi budou moci využívat kamery

Městská policie bude mít s největší pravděpodobností právo monitorovat kamerami veřejná prostranství. Senátoři sice poslancům jejich novelu o obecní policii vrátili, ale využití kamerových systémů v ní ponechali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní kontrola | Foto: Jan Rosenauer

Senátoři některá ustanovení novely pro městské strážníky zpřesnili, ale možnost monitorovat veřejná prostranství obecní policii nevzali. Jak Radiožurnálu řekl zpravodaj bezpečnostního výboru Jaroslav Horák z ODS, prevence kriminality, ke které monitoring slouží, převážila nad možným zneužitím práva sledovat veřejnost. "Teprve poté, co je pořízen záznam a tento záznam při přehrávání by byl důvodem pro to někoho chytit za rukáv že .. a tak dále, tak pak ovšem už tady končí platnost tohoto obecného povolení kamerovat, a musí vstoupit v platnost jiný zákon speciální. Zřejmě podle povahy věci by to bylo buď zavolat státní policii nebo dohledat, že to je v působnosti městské vyhlášky."

Ať už tedy sněmovna přijme senátní verzi zákona o obecní policii, či rozhodnutí horní parlamentní komory přehlasuje, využití kamerových systémů městskými strážníky bude legalizováno.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme