Strážníci budou asi dál měřit rychlost, ale jen se souhlasem policie

Strážníci budou nejspíš kontrolovat rychlost v obcích i po Novém roce. Podle novely zákona, která dnes prošla sněmovnou, jim ale místa k měření určí republiková policie. Řidič by je také měl poznat podle nových dopravních značek. Schválená norma se nelíbí jak opozici, tak některým koaličním poslancům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontrola rychlosti

kontrola rychlosti | Foto: Marián Vojtek

Sněmovnou šel hlas, že poslanci schválili paskvil. Na to reagoval ministr vnitra Ivan Langer, který připomněl, že na začátku bylo jejich hlasování o reformě policie.

"Paskvil způsobili ti, kteří při projednávání reformy přinesli v Poslanecké sněmovně tyto zmatky, které jsme museli napravovat. Výsledek je projevem kompromisu," uvedl Langer.

Jedním z kritiků novely byl šéf lidoveckého poslaneckého klubu Pavel Severa. "Vyhovělo se volání řidičů, kteří chtějí mít větší klid pro jízdu, místo toho, aby se vyhovělo volání chodců, kteří jsou ohroženi," podotkl Severa.

Nejvíc pozměňovacích návrhů k novele měl občanský demokrat Jan klas. Ten byl hlavně spokojený s tím, že by měla být místa, kde se měří, označená. "To znamená, že i když obce budou mít nasmlouvány další obce, kde budou měřit, tak si s sebou budou nosit na ramenou přenosné značky," řekl Klas.

Hlavou ale nad výslednou podobou zákona kroutí sociální demokraté. Podle Jeronýma Tejce totiž norma prošla při projednávání takovými změnami, že se pro ČSSD stala nepřijatelnou. "Nejedná se o systémovou změnu ani o změnu, která byla slíbena panem ministrem ve vztahu k celkovým pravomocem obecních policií,"

O potřebě dalších úprav novely mluví i komunisté, jak potvrdil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. "Podle mě je to momentální úprava, bude zřejmě vyžadovat ještě další zkoordinování, protože nadále si myslíme, že městská policie byla především zřízena pro jiné účely," řekl Kováčik.

Podle normy by také trestné činy policistů měli i v budoucnu vyšetřovat státní zástupci a inspekce ministra vnitra. Návrh zákona teď půjde do Senátu a pak pravděpodobně na stůl prezidenta republiky. Pokud ji podepíše, začne od ledna platit.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme