Strážníci mají problém s pokutováním zahraničních řidičů. Z nových občanek nezjistí potřebné údaje

Vymáhat pokuty za dopravní přestupky od cizinců může být o něco složitější než doposud. A to především pro městské strážníky. Někteří zahraniční řidiči se jim totiž začali prokazovat novým typem občanského průkazu, ze kterého není možné zjistit údaje pro vyplnění pokutového bloku.

Náchod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strážníci v pohraničí mají problém. Nemohou pokutovat řidiče z jiných států, protože ti mají nové občanské průkazy s nedostatkem údajů. | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

Centrum Náchoda. Strážníci městské policie kontrolují jednoho z řidičů zahraničních kamionů. Porušil zákaz vjezdu, aby si zkrátil cestu. Za normálních okolností běžná situace, kdy řidič zaplatí pokutu. Jenže v poslední době pro hlídku téměř neřešitelný problém.

„U řidičů pocházejících z Polska nebo Pobaltských zemí mají na jejich identifikačním dokladu pouze dva údaje. Nám chybí ostatní údaje," vysvětlil Českému rozhlasu Hradec Králové vrchní strážník náchodské městské policie Petr Valica.

Uložení pokuty podle něj záleží na tom, jak následně cizinec s hlídkou spolupracuje. „Někdy se tváří, že nerozumí. Možná to hrají na to, že nebudou platit blokovou pokutu," řekl Valica.

V takových případech je pak podle Valici pro strážníky složité situaci vyřešit pokutou a stává se, že řidič vyvázne jen s napomenutím. „Budu se osobně dotazovat úředníků ministerstva vnitra, jestli se připravují nějaké čtečky, případně nějaká metodika," informoval Valica.

Státní policisté mají v takových případech kontrolu o něco jednodušší. Pokud nestačí prověření řidiče v centrálním registru, mohou o pomoc požádat své kolegy na společném česko-polském pracovišti na hraničním přechodu.

„To je společná kancelář, kde sedí čeští a polští policisté. Tam se to lustruje tak, že český policista požádá toho polského," vysvětlil vedoucí dopravního inspektorátu Policie České republiky v Náchodě Pavel Hlaváč.

Jenže pokud jde o řidiče některé z jiných zemí, může být údaje složité získat i pro státní policii. Radiožurnál požádal o vyjádření ministerstvo vnitra. Toho se ale prý problém netýká. Stejně reagovala také cizinecká policie.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme