Řemeslníci v Hruškách postupují rychle. Do podzimu by mohly být opravené všechny střechy

Desítky domů v obcích zasažených tornádem už mají nové střechy. Rychlost obnovy je obdivuhodná a někteří znalci odhadují, že střechy by mohly mít všechny domy dřív, než začne podzim. Záleží na tom, kolik pokrývačů a tesařů nechá ležet svoji práci jinde a přijede pracovat na Moravu. Ne každý si umí poradit tak jako Ivan Hurský z Hrušek, který měl novou střechu už minulou neděli. Latě a tašky si totiž objednal pár hodin poté, kdy tornádo udeřilo.

Hrušky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid, obnova a demolice v obci Hrušky týden po zpustošení tornádem.

Střechy se zřejmě podaří opravit do podzimu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dům si Ivan Hurský sám postavil. Na střeše leze jako kočka, proto už ji má spravenou. Ostatní lidé si musí najmout profesionály, kterých není na rozdávání a přijíždějí třeba ze Slovenska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z Hrušek

„Děláme teď jednu střechu, ale máme dohodnuté ještě další tři. Majitel nás naháněl, ale nám ještě dobíhala jedna zakázka, takže jsme nemohli přijet dříve,“ popisoval Radiožurnálu pokrývač Greguš, který přijel spolu s dalšími řemeslníky až z jihovýchodního Slovenska. Ubytování si hledat nemuseli, nechal je u sebe bydlet sám majitel domu.

Ondrej Greguš patří do šestičlenné skupiny, která v Hruškách stavěla loni, proto na výzvu okamžitě přijeli. Šéf party Juraj Vaculčiak tady hodlá vydržet, dokud bude práce. „Dostaneme zaplaceno pravděpodobně až ve chvíli, kdy majitelé dostanou peníze z pojistky, nebo až dostanou podporu státu. Zatím pracujeme, kdy dostaneme zaplaceno, to zatím neřešíme,“ vysvětloval.

Architekti a projektanti nabízí bezplatnou pomoc Moravanům, kterým tornádo zničilo domy

Číst článek

Ulicemi Hrušek prochází i Jana Filipovičová, starostka za KDU-ČSL. Dívá se kolem sebe a je naladěná optimisticky. „Náš rodinný domek taky vypadá jako po boji. Přišli jsme o střechu nad hlavou, máme poničené vnitřní prostory, přišli jsme o nábytek, jsme bez elektroniky. Já si teď od toho slibuju, že budu mít novou ložnici, novou kuchyň, mám před sebou nějaké vize a těším se na to,“ řekla Filipovičová.

Střechy se zřejmě podaří opravit do podzimu. Horší je to se 60 domy, na které statici nastříkali křížek. Jejich majitelé teprve začínají zadávat projekty a jednat s dodavateli. 

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme