Středa jako rozhodující den pro ČSSD. Kdo povede stranu do voleb?

Už ve středu by mohlo být jasno, kdo povede ČSSD do voleb. Její současný lídr Bohuslav Sobotka by měl říct, jak zastavit klesající preference. Spekuluje se o tom, že by mohl z této funkce odstoupit. V sobotu mají sociální demokraté programovou konferenci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Lidé z vedení se drží zpátky. Sobotku jako lídra ale kritizují třeba členové Ústředního výkonného výboru v Moravskoslezském kraji. Podle Marka Bociána z Rýmařova neumí reagovat rázně a rychle. „Zkrátka a dobře se chodí kolem horké kaše, ale ne vždy se říkají věci napřímo," uvedl pro Radiožurnál Bocián.

Jinde se premiéra zastávají, podle poslance a dalšího člena Ústředního výkonného výboru Robina Bönische z Královéhradeckého kraje by ČSSD neměla při kampani panikařit. „Sobotka zahájil poměrně razantní modernizaci strany směrem k západoevropskému stylu. Musíme počítat s nějakou dočasnou ztrátou," dodal pro Radiožurnál.

Spekuluje se o tom, že Sobotku by v čele kampaně mohl nahradit místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Ten to nechtěl komentovat. „Pokud nám pan předseda chce něco říci, tak to udělá. Do té doby já nemám o čem mluvit," řekl pouze Radiožurnálu.

Krajští členové ČSSD zdrženliví

"Já sám nebudu žádným vyjádřením přiživovat spekulace, nemá to žádný smysl, to si opravdu musíme vyřešit my uvnitř. Zítra (ve středu) odpoledne se veřejnost rozhodnutí dozví přímo od vedení strany," řekl místopředseda moravskoslezské ČSSD a karvinský primátor Tomáš Hanzel, který je dvojkou kandidátky pro podzimní volby.

Zlínská krajská předsedkyně ČSSD Milena Kovaříková řekla, že strany by obecně neměly před volbami dělat žádné velké změny, už vůbec ne personálního charakteru. U lidí to podle ní nebudí důvěru. "Podle mne bychom měli zachovat režim, jaký je," uvedla Kovaříková.

Předseda ČSSD v Olomouckém kraji Jiří Zemánek situaci hodnotí jako nepřehlednou. O možném odchodu Sobotky se dozvěděl teprve v pondělí z televizního zpravodajství. "Nemám v současné době žádné zásadní informace, abych dovedl posoudit, jestli je to (odchod Sobotky) dobře, nebo špatně," řekl Zemánek. Na březnovém sjezdu ČSSD bylo podle něj řečeno, že Sobotka by měl stát v čele sociální demokracie do voleb.

Ludvíkovi nepomohly ani 'černé duše'. Jeho konec může přispět k pádu Sobotky

Číst článek

"Nemůžu to komentovat, protože o tom nic nevím, ale z hlediska stranické hierarchie je statutárním místopředsedou Milan Chovanec, takže logicky, pokud by došlo k jakékoliv změně, tak jediný, kdo může jaksi dělat statutárního zástupce strany, je Milan Chovanec. Nicméně já o žádných změnách nevím," řekl ministr zdravotnictví a předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík.

Bývalý krajský předseda sociálních demokratů na Pardubicku Pavel Svoboda uvedl, že lidé, kteří na sjezdu potvrdili Sobotku ve funkci, nyní nechávají spekulace o jeho výměně bez komentářů, což stranu i její voliče destabilizuje.

"Jsem překvapen, co se v demokratické straně staré 140 let může dít za zákulisní a mocenské hry. Bojím se, že to bude mít dopad, ať už ČSSD povede do voleb kdokoliv," řekl. Nelíbí se mu ani jednání prezidenta Miloše Zemana, který podle něj Sobotkovo postavení podrývá a přitom se mu dostává podpory některých členů vedení strany.

Místopředseda středočeské ČSSD Miloš Petera vedení vyčítá, že sociální demokraté dostatečně neprodali úspěchy strany veřejnosti. Pokles preferencí je podle něj třeba řešit. Rozhodnutí o možné změně je ale hlavně na Sobotkovi, dodal.

Je třeba si to vyříkat

"Určitě by měl zůstat premiérem za každé situace," řekl Petera. Vláda podle něj byla úspěšná, ale na současnou situaci je třeba nějakým způsobem reagovat. "Ten impulz by měl hlavně zaznít v sobotu na programové konferenci, tam bychom si měli vyříkat všechny věci a odtamtud bychom měli vyjít do závěrečné fáze kampaně," uvedl Petera.

Předseda plzeňské ČSSD Martin Zrzavecký uvedl, že krajské ani městské vedení strany o otázce nediskutovalo. Za předsedou Sobotkou stojí. "Vnímám rozladěnost uvnitř strany. Jednak s ohledem na průzkumy veřejného mínění, podle nichž není naše situace ideální. Je otázkou, jestli jsou relevantní, protože se významně liší," řekl.

Zimola: Případný Sobotkův odchod z vedení ČSSD už zřejmě nic nezachrání, je pozdě

Číst článek

Podle místostarosty Úpice na Trutnovsku a předsedy tamní ČSSD Karla Šklíby je současná situace "nafouknutou bublinou proti ČSSD". Případné změny ve vrcholném vedení strany by podle něj voliči nepochopili. Ač by rošády ve vedení strany krátce před volbami nedělal, je Šklíba podle svých slov dlouholetým zastáncem rozdělení funkce předsedy vlády a strany.

Michal Hašek, bývalý jihomoravský hejtman, míní, že ani možný odchod Sobotky z pozice volebního lídra ČSSD nemusí voliči ocenit a není jisté, zda by se vrátili k ČSSD. Dodal, že je z nynější situace strany a padajících preferencí jako řadový člen velmi smutný. "Chyba zjevně není ve voličích. Je sice možné tři měsíce po sjezdu a tři měsíce před volbami obětovat šéfa strany a volebního lídra, ovšem není jisté, zda tento krok Bohuslava Sobotky voliči ocení a začnou se k ČSSD vracet," uvedl Hašek.

Lenka Jansová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme