Střední Evropa začíná mít problémy s přeplněností věznic

S přeplněnými věznicemi se kromě Česka potýkají i další evropské země. V Česku přebývá ve věznicích o pětinu víc vězňů, v některých zařízeních v Chorvatsku až o 80 procent víc delikventů, naproti tomu třeba v Polsku kapacitu věznic ani nevyužijí. Uvedli to účastníci setkání středoevropských ministrů spravedlnosti v Kroměříži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cela v nové věznici ve Velkých Přílepech | Foto: Filip Jandourek

Diskutovali například o problematice snižování počtu vězněných osob, patentovém soudnictví a o otázce výkonu rozhodnutí v exekučním řízení.

Polsko si umělo s problémem poradit i díky elektronickým náramkům. Odsouzení tak vykonávají trest doma za přísného dozoru, vysvětluje polský náměstek ministra spravedlnosti Wojciech Wegrzyn.

„Elektronický dozor je v Polsku možný při trestní sazbě do jednoho roku. Odsouzený může podat žádost, aby mohl vykonávat trest právě v této formě. Disciplinární soudce pak rozhodne, zda dotyčný může na ruku dostat elektronický monitorovací náramek a trest si takto odpykat,“ uvedl.

Dodal, že souběžně kurátor kontroluje, jakým způsobem trest probíhá.

V Polsku a na Slovensku například platí možnost odebrat řidičský průkaz v případě neplacení výživného. V České republice projednává novelu zákona, která to umožní, parlament.

Slovenský ministr vnitra Tomáš Borec si efektivitu takového zákona nemůže vynachválit.

„Musím říct, že i když nemám k dispozici žádná konkrétní čísla, je tam rapidní pokles delikvencí, trestného činu zanedbání povinné výživy. Samozřejmě funguje tam účinná lítost. To znamená, že když náhle uhradí dlužnou částku, tak v tom okamžiku se nejen zastavuje trestní stíhání, ale i řízení k odebrání řidičského průkazu,“ vysvětlil.

Pavel Sedláček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme