Střední školy čeká změna, začnou učit z vlastních osnov

Studenty středních škol čeká od prvního září změna. Setkají se se zcela novými předměty a odlišným stylem výuky. Centrální (celostátní) osnovy úplně zaniknou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentky - ilustrační foto | Foto: busu.ca

Ministerstvo školství vydalo jen takzvané rámcové vzdělávací programy. Z nich si každá střední škola musela vytvořit pro každý vyučovaný obor vlastní vzdělávací program. Reforma má výhledově přinést zajímavější a užitečnější podobu školního vyučování.

"Školy se budou řídit takzvaným rámcovým programem, ve kterém je v každé oblasti předepsáno, co má žák na konci toho období umět. Jen velmi rámcově je tam učivo, které má být v tom čtyřletém období probráno," řekl Rádiu Česko náměstek ministryně školství Jindřich Kitzberger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor náměstka ministryně školství Jindřicha Kitzbergera na Rádiu Česko

"Jak si to škola rozdělí, do jakých předmětů, co bude učit dříve a co později, to si škola stanoví ve svém programu sama," dodal Kitzberger.

Od 1. září najedou na nový systém všechna gymnázia a také část středních odborných škol. Ostatní střední školy se k nim přidají během příštích dvou let. Pro rodiče a studenty teď bude podle předsedy Asociace ředitelů gymnázií Alfréda Dytrta situace o něco složitější.

"Musí se podívat vždy, když se někam hlásí na učební plán, z toho si určitě udělají názor na to, co se uvnitř té školy děje. Změní se totiž struktura obsahu vyučovaného ve školách a bude větší diferenciace," řekl Dytrt.

Dětí ve školách ubývá, nejmenší zájem je o učiliště

Do prvních tříd sice nastoupí o čtyři procenta dětí víc než loni, celkem ale nastoupí do českých škol o 19 400 dětí méně oproti loňskému školnímu roku. Školní statistiky naznačují upadající zájem hlavně o učiliště a obory bez maturity.

"Ten trend zastavit nejde, to je trend celoevropský, můžeme uvažovat jen o jeho zpomalení tak, aby ten pád nebyl tak veliký," uvedl náměstek Kitzberger.

Ministerstvo proto podle něj podporuje spolupráci škol a podniků. Vytvořilo také speciální projekt, který má podpořit informovanost žáků, rodičů a kariérových poradců na úrovni základních škol.

Přečtěte si také:
Ministryně Kopicová nebude žádat o další odklad státních maturit
Střední školy se potýkají s nedostatkem žáků

Igor Maňour, Martina Mašková, Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme