Střední školy čeká značný úbytek žáků

Střední školy čeká těžký rok. V jejich třídách se totiž naplno projeví demografický pokles. Do lavic usedne o 23 tisíc žáků méně než v předchozím školním roce. Vyplývá to z odhadové analýzy ministerstva školství, kterou má Radiožurnál k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti v posluchárně | Foto: Jihočeská univerzita

Ředitelé středních odborných škol i učilišť považují čísla za alarmující. Školy budou bojovat o přežití. Podle slov Karla Dvořáka z Asociace sdružení učňovských zařízení mají největší problémy školy s klasickými stavebními obory jako je tesař nebo zedník. Právě učiliště přijdou o nejvíce žáků, konkrétně o dva tisíce.

„Bude záležet na tom, jak se s tím která škola popasuje a zda-li tento nízký počet ustojí. Správné by bylo, aby jim z pozice zřizovatele bylo nějakým způsobem pomoženo, aby tento rok mohly překonat,“ říká Karel Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Střední školy se musejí vyrovnat s velkým úbytkem žáků.mp3

„Zrušit školu nebo nějakým jiným radikálním způsobem zasáhnout do jejího chodu, je velice jednoduché, víme, jak to dopadlo s mateřskými školkami, které jsme rušili a teď je jich nedostatek,“ uvádí Dvořák.

Nejlépe dopadla gymnázia. Ta ztratí jen 550 dětí oproti loňsku. Ani tak ale nemají vyhráno, říká předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn:

„Největší pokles zaznamenala učiliště, což se asi také dalo předpokládat. Nicméně pokles žáků znamená problém pro každou školu, protože v současném způsobu financování kdy každý žák přináší sebou do školy určitý balíček peněz, tak je to pro školy, které nenaplnily na 100 procent škoda.“

Lepší budoucnost střední školy čeká až za několik let. Postupně totiž stoupá počet prvňáčků. Letos jich bude 101 tisíc, což je o pět tisíc více než loni.

Klára Bílá, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme