Střední školy nemají koho učit

Střední školy se potýkají už několikátým rokem s nedostatkem žáků. Situace se má zlepšit až za sedm let. Prázdné lavice a rušení studijních oborů jsou v těchto týdnech černou můrou pro některé ředitele středních škol. K přijímacím zkouškám, které se konají v těchto týdnech, se už několikátým rokem hlásí malý počet studentů. Problémy mají hlavně učňovské a umělecké školy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentka u maturitní zkoušky

Studentka u maturitní zkoušky | Foto: Arnošt Máče

Talentovaných studentů na uměleckých školách může být v dalších letech čím dál tím méně. Kvůli slabším populačním ročníkům dětí od patnácti do osmnácti let musejí některé konzervatoře vypisovat druhá i třetí kola přijímacích zkoušek, protože se jim nedaří naplnit obory. Takový problém má letos například i konzervatoř v Teplicích. Vícekolové přijímací zkoušky pořádá i Janáčkova konzervatoř v Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové o problémech středních škol s nedostatkem žáků

„Jsou samozřejmě slabší populační ročníky. To znamená, že se hlásí méně dětí. Hlavním důvodem je také to, že mnozí neudělají talentovou zkoušku, nemohou být přijati, a proto musíme vypsat druhé kolo,“ vysvětluje ředitelka ostravské konzervatoře Soňa Javůrková.

Ve druhém kole chce umělecké obory posílit i Pražská konzervatoř. Podle Marka Sichrovského z další umělecké školy - pražské Ježkovy konzervatoře - trpí také tím, že se do hudebních oborů hlásí méně nadané děti než v minulých letech. „Úroveň žáků je obecně horší postupujícími lety. To je obecný trend vzdělávání u nás,“ říká Sichrovský a přidává, že nedostatky vidí u dětí především v oblasti hudební teorie.

Střední školy, a to nejen ty umělecké, tak musejí v dnešní době dobře rozmýšlet, které obory pro příští roky zaplní a které naopak zruší pro nedostatek žáků.

„Do prvních ročníků nastupuje zhruba sto tisíc dětí s tím, že většina se hlásí ke vzdělávání na maturitních oborech. Osmdesát procent dětí, které se hlásí v prvním kole na střední školu, tak se na tu střední školu dostanou. Školy potom naplňují místa i v dalších kolech přijímacího řízení až do září. Záleží ale škola od školy. Elitní školy mají většinou plno,“ počítá Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Ani pro další léta nepředpovídá podle statistik středním školám lepší budoucnost. „Situace bude nepříznivá zhruba do roku 2017 - 2018, pak mírně počet dětí vzroste, ale rozhodně nebude dětí tolik, jako bylo v osmdesátých - devadesátých letech,“ upozorňuje Kleňhová.

Propad se nevyhne žádnému z krajů, nejhůře na tom má být Moravskoslezský kraj. Právě proto už tady školy, hlavně ty učňovské, začínají spolupracovat s firmami, které částečně přispívají na praktickou výuku.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme