Střední školy postupně dostávají výsledky z maturitní generálky

Střední školy postupně od rána dostávají výsledky svých studentů z maturitní generálky. Na základě výsledků se studenti musí do 15. listopadu rozhodnout, z jakých předmětů a v jaké úrovni novou podobu maturity složí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy státní maturity zapečetěné v modrých krabicích | Foto: Tomáš Adamec

Stahování výsledků podle redaktorky Kláry Bílé trvalo jednotlivým školám dlouho a zatím je nemají všechny školy. Ředitelé navíc byli zklamaní, že nedostali výsledky za celou školu, ale museli si je zjistit sami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stahování výsledků z generálky státních maturit sledovala reportérka Českého rozhlasu Klára Bílá.

„Pokud se týká základní matematiky, tak tu udělali úplně všichni. Je pravda, že by nám pár žáků neuspělo, ale to jen z vyšších variant. Když se na to podívám, tak dva žáci by neudělali vyšší češtinu, dva žáci by neudělali vyšší angličtinu,“ popisuje výsledky ředitel lovosického gymnázia Miloš Štyks.

Velmi podobně dopadli i žáci ze Středního odborného učiliště Ohradní. Ředitel Karel Dvořák sice také neměl k dispozici celkový souhrn za školu, ale podle prvních protokolů je zatím s výsledky spokojený: „Díval jsem se zatím na pár protokolů, které mně vycházeli z tiskárny, a dalo by se říci, že ty by se do procentuální úspěšnosti měli vejít.“

Podle celkových výsledků, ale třetina žáků maturitní generálku nezvládla. Některé školy proto výsledkům přizpůsobí svou výuku. Podle informací ministra Josefa Dobeše se učitelé budou ve volných hodinách věnovat nejvíce matematice a cizím jazykům.

Pomocnou ruku pro učitele má i CERMAT, který podle ředitele organizace Pavla Zeleného připravuje takzvanou položkovou analýzu: „Školy dostanou informaci o tom, v čem se chybovalo. Respektive v jakých typech otázek se chybovalo. Tím chceme dát učitelům informaci, na co mají zaměřit svojí přípravu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky generální maturity v Ozvěnách dne okomentovali ředitel kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena Vladislav Slavíček a předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.

Podle ředitel kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena, Vladislava Slavíčka, ale výsledky ukazují na to, že společná státní zkouška pro gymnázia a odborné školy není vhodná. S tím ale nesouhlasí předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn:

„Společná zkouška, pokud mají žáci gymnázií, středních odborných škol i učilišť dostávat maturitní vysvědčení se stejnou právní váhou, tak něco takového jako společná zkouška existovat musí. Generálka a potom možná i ostrá maturitní zkouška ukáže, že dosud dostávali maturitní vysvědčení žáci některých typů škol téměř za nic.“

Podle Kuhna by některé školy na základě výsledků měli posléze přehodnotit skladbu maturitních oborů.

Lenka Rafaelová, Klára Bílá, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme