Střední školy ruší přijímací řízení

Dvě třetiny středních škol ruší přijímačky, informoval o tom deník Právo. Deváťáci mají právo podat si až tři přihlášky, někteří z nich ale nebudou potřebovat ani jednu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Kvůli slabým populačním ročníkům má většina škol problémy s naplněním kapacity. Loni nabízely školy 150 tisíc míst, hlásilo se na ně pouze 104 tisíc uchazečů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel odboru středního a odborného vzdělávání na ministerstvu školství Miloš Rathouský o zájmu o střední školství

Ředitel odboru středního a odborného vzdělávání na ministerstvu školství Miloš Rathouský připomněl, že systém je nastavený od loňského školního roku a bude letos ve stejném režimu jako loni. "Počet žáků není limitujícím faktorem pro systém tří přihlášek," řekl Rathouský. Tři přihlášky byly zavedeny poslaneckou iniciativou.

Z analýzy současného systému, kterou vypracovalo ministerstvo školství, vyplývá že přes 80 procent ředitelů středních škol vystupuje proti systému tří přihlášek. Rodiče si ho naopak pochvalují - téměř 70 % je pro. Nicméně možnosti podat tři přihlášky využila jen třetina uchazečů.

Rathouský také připomněl, že žáci se hlásí spíše na maturitní studium, i když učňovské školství nabízí zajímavou perspektivy v možnostech zaměstnání. "Snažíme se, aby pracovníci vycházející z učňovských škol byli připraveni na širší spektrum v rámci oboru tak, aby v případě, kdy nezískají nebo v budoucnu ztratí zaměstnání, získali místo v oboru příbuzném."

Milan Kopp, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme