Víc než čtvrtina auditu středočeské údržby silnic je začerněná. ‚Obchodní tajemství,‘ brání se kraj

Část středočeských zastupitelů už má v ruce výsledky auditu hospodaření Krajské správy a údržby silnic. Kontrola příspěvkové organizace, která hospodaří ročně s víc než 1,5 miliardy korun, měla zjistit případné pochybení v zadávání veřejných zakázek a smluvními vztahy s dodavateli. Opozici se ale nelíbí, že vedení hejtmanství nechalo začernit zhruba šedesát stránek z dvou set. Zastupitelé se tak nemohou seznámit s konkrétními nedostatky.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začerněné informace v auditu hospodaření Krajské správy a údržby silnic

Začerněné informace v auditu hospodaření Krajské správy a údržby silnic | Foto: Pavla Firbacherová | Zdroj: Český rozhlas

Jak vypadá audit silničářů ve Středočeském kraji? Od strany 28 je tabulka s přehledem veřejných zakázek malého rozsahu za rok 2015. Auditoři našli u devíti z 58 zakázek potenciální riziko dělení veřejných zakázek. Jenže o jaké tendry se jedná, není jasné. Pořadové číslo zakázky i předmět zakázky je začerněný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Středočeští zastupitelé dostali výsledky auditu hospodaření. Většina důležitých informací je ale začerněná. Více si poslechněte v reportáži Pavly Firbacherové.

A právě na dokument v této podobě si stěžují opoziční zastupitelé z ODS a Starostů a nezávislých. „Budeme požadovat plné znění auditní zprávy a vyžádáme si právní stanovisko,“ řekl Radiožurnálu předseda kontrolního výboru Středočeského kraje Ivo Šanc (STAN). 

Středočeský kraj se kritice brání. Radní pro dopravu František Petrtýl (ANO) tvrdí, že chce chránit obchodní tajemství svých dodavatelů. „Tohle bylo na doporučení úředníků. Mohlo se stát, že kdybychom to předali, tak bychom mohli čelit žalobám firem,“ hájí postup Petrtýl.

Považujeme to za skandál

Radní se podle poslankyně a středočeské zastupitelky Věry Kovářové (STAN) vymlouvají také na nové nařízení o ochraně osobních údajů známé jako GDPR. „Položila jsem ministerstvu vnitra dotaz, zda toto může být důvodem k začerňování informací, a odpověď zněla, že nikoliv, že to jsou údaje, které jsou veřejně dostupné, a nezpracovávají se tam osobní údaje. Považujeme to za skandál,“ řekla serveru iROZHLAS.cz Kovářová.

Středočeský kraj bude mít novou vládu. Spolupráci podepsalo ANO, ČSSD a KSČM

Číst článek

Radiožurnál oslovil všechny krajské úřady s dotazem, jestli začerňují dokumenty pro zastupitele a v jakých případech. Jihočeský kraj a Praha odpověděly, že nic takového nedělají. Třeba Vysočina zatím neřešila situaci, kdy by bylo potřeba informace začernit.

Karlovarský kraj ale připustil, že anonymizuje název kontrolované firmy ve zprávě o finančních kontrolách. Začerňování údajů pro zastupitele kritizuje i Transparency International. „Je to nesmysl. Zastupitelé potřebují kompletní údaje, aby mohli odpovědně vykonávat svoji funkci,“ vysvětluje právník neziskové organizace Petr Leyer.

Už kvůli zadání kontroly hospodaření vznikly v teď už bývalé koalici složené z ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů spory. Část ODS a STAN chtěly zadat audit, který by kontroloval nejen účetnictví, ale i kvalitu opravených silnic přímo v terénu. To se nepodařilo. Hnutí ANO vypovědělo koaliční smlouvu a od podzimu vládne s ČSSD a podporou komunistů.

| Foto: Pavla Firbacherová | Zdroj: Český rozhlas

Pavla Firbacherová, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme