Středočeské hejtmanství se bojí odposlechů, za milion nechalo prověřit 30 místností

Středočeští politici se obávají úniku informací. Kraj vedený Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) zaplatil za prověření celkem 30 kanceláří na přítomnost „štěnic“ téměř milion korun. Proč se ke kroku v nezvykle velkém rozsahu přistoupilo, úřad nevysvětlil. Radní, který smlouvy podepsal, není dostupný a na dotazy nereaguje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova krajského úřadu Středočeského kraje v pražské Zborovské ulici. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle zjištění serveru Seznam Zprávy si hejtmanství nechalo prověřit od specializované firmy neobvykle velké množství kanceláří v rámci tzv. obranně technické prohlídky.

K podobnému postupu podle dostupných informacích přistupují úřady velice ojediněle – a pokud ano, prověřuje maximálně se jedna či dvě speciálně zabezpečené místnosti.

První zásah kvůli Huawei: na obraně mažou z telefonů software pro zabezpečení systému armády

Číst článek

Radní Robert Bezděk (ANO), který zmíněnou smlouvu na odhalování ‚štěnic‘ podepsal, však nezvedá mobil. Na SMS zprávu pouze odpověděl, že kvůli chřipce nemůže poskytnout rozhovor. Na písemné dotazy opět nereagoval.

Podle vyjádření úřadu se v budově uskutečnila částečná rekonstrukce systémů technické obrany včetně kanceláří určených k uchovávání utajovaných materiálů. Proto mělo dojít k jejich opětovnému bezpečnostnímu zajištění a prověření.

„Prohlídky jsou prováděny za účelem opětovného uvedení do příslušných režimů. Další informace, týkající se umístění prostorů nebo průběhů prohlídek, není možné sdělit, neboť se jedná o vysoce chráněné informace dle vnitřní dokumentace krajského úřadu,“ vysvětlila Seznamu mluvčí Helena Frintová.

Například v Jihočeském kraji mají za sebou podobné prohlídky. Prověřily se však jen dvě místnosti určené pro utajené informace za 86 tisíc korun. Jihomoravský, Pardubický nebo Plzeňský kraj se bez tohoto postupu zcela obešel.

pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme