Středočeský kraj musí odtajnit nejlépe placené ‚VIP úředníky‘. Úřad oznámil, že bude konat podle zákona

Středočeský kraj musí zveřejnit jména aspoň čtyř nejvýše postavených úředníků s nadstandardními platy, nebo na něj dopadne exekuce. Ve středu o tom informoval server Seznam Zprávy, podle něhož tak rozhodlo ministerstvo vnitra. Ředitel krajského úřadu Jiří Holub dříve řekl, že zveřejnění jmen brání právní předpisy. Helena Frintová z tiskového oddělení hejtmanství nyní sdělila, že krajský úřad bude ve stanovené lhůtě konat v souladu se zákonem.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:02 16. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exhejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová

Některým krajským úředníkům se výplata vyšplhala na 120 až 190 tisíc měsíčně, tedy na víc, než bere ministr | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ze dřívějšího zjištění Seznam Zpráv vyplývá, že někteří zaměstnanci krajského úřadu brali v letech 2018 a 2019 k běžnému platu měsíční odměny 60 000 až 85 000 korun. Díky tomu si měsíčně přišli na 120 000 až 150 000 korun. Jeden z nich bral přes 190 000 korun, tedy víc než ministr.

Informace o platech úředníků kraj zveřejnil v anonymizované podobě. Konkrétní jména úředníků s nadstandardními platy nechtěl Holub na nedávném jednání zastupitelstva sdělit s odvoláním na ochranu soukromí.

Podle něj mu to tak nařizují právní předpisy – je totiž potřeba přihlížet nejen k veřejnému zájmu, ale i k ochraně soukromých práv.

Prémie na středočeském hejtmanství: ‚VIP úředníci‘ dostali půlmilionovou odměnu poté, co dali výpověď

Číst článek

Reportér Seznam Zpráv se obrátil na ministerstvo vnitra s odvoláním proti neposkytnutí informací. Ministerstvo nyní podle webu rozhodlo, že kraj musí zveřejnit aspoň jména čtyř nejvýše postavených úředníků a přiřadit k nim měsíční plat a mimořádné prémie.

Když kraj do 15 dnů jména úředníků a jejich příjmy neodhalí, může dostávat opakovaně od státu exekuční pokuty, uvedl server.

Frintová ve středu potvrdila, že krajský úřad obdržel od ministerstva vnitra informační příkaz. „Pro splnění této povinnosti ministerstvem vnitra byla stanovena patnáctidenní lhůta. V této lhůtě bude krajský úřad konat v souladu se zákonem,“ uvedla.

‚Proč nám je tajíte?'

Kvůli platům úředníků se na nedávném mimořádném jednání krajského zastupitelstva střetla opozice s koalicí. Předseda klubu STAN Věslav Michalik na něm vyzval vedení kraje, aby odtajnilo 15 až 20 „superúředníků“ s platem 150 000 až 200 000 korun měsíčně.

Nechal se slyšet, že musí jít o skvělé pracovníky, kteří podávají mimořádné výkony. „Proč nám je tajíte? Já bych jim chtěl veřejně poděkovat. Čekal bych, že jim paní hejtmanka dá nějaký diplom nebo cenu,“ prohlásil v nadsázce.

Šéf tiskového oddělení Středočeského kraje Rejman odchází kvůli kauze se záchranářkou Brožovou

Číst článek

„Důsledně se ohrazuji proti tomu, že by tady byla vybraná VIP skupina úředníků. Není tomu tak,“ reagoval ředitel Holub. Podle něj úřad nemá vůli nic tajit. Na důkaz zveřejnil výši svého platu za předloňský a loňský rok, kdy bral 1,53, respektive 1,64 milionu korun.

Namítl také, že množství peněz na odměny zaměstnanců středočeského krajského úřadu se výrazně neliší od minulých let. Zároveň poukázal na to, že od roku 2018 úřad nepřibral nové úředníky, přitom agendy přibylo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme