Středočeský kraj ruší zakázky za téměř 2 miliardy. Včetně opravy zámku Buštěhrad

Středočeský kraj ruší několik sporných zakázek za téměř dvě miliardy korun. Převážně půjde o opravy silnic, ale také o projekt rekonstrukce zámku Buštěhrad. Dnes to odsouhlasila rada kraje, která tím reaguje na zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha, který je kvůli sporným zakázkám spolu s dalšími lidmi stíhán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buštěhrad - zámek | Foto: Adriana Krobová

Zastupující hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) řekla, že rekonstrukce buštěhradského zámku teď není prioritou Středočeského kraje. Radní uvedli, že nebyly zahájeny stavební práce a nedošlo ani k žádnému finančnímu plnění, proto je možné realizaci projektu ukončit.

„Zámek v současné době nebude opravován. Středočeský kraj, potažmo rada odsouhlasila odstoupení od dokončení této stavby, protože to nyní nespatřujeme jako prioritu. Když nebudou stavební práce zahájeny, tak zámek podle darovací smlouvy, která byla uzavřena, je město povinno si převzít zpět,“ upřesnila Moravčíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek středočeského hejtmana pro dopravu Robin Povšík v pořadu Stalo se dnes

Peníze z evropských fondů, které měly jít do tohoto projektu, půjdou do jiného projektu v oblasti cestovního ruchu, který už odstartoval a byl schválen, ale není dostatečně finančně podpořený. Rada kraje zrušila i mnoho dalších zakázek v oblasti stavebních prací v dopravě.

Rekonstrukce se tak zatím nedočká celá řada silnic II. a III. tříd. Stejně jako některé zamýšlené cyklostezky. V neposlední řadě byla zrušena i zakázka na stavbu generelu v mladoboleslavské nemocnici. Na zázemí pro personál tak bude vypsáno nové výběrové řízení.

„Má tam být ubytovna pro zaměstnance, nová kuchyně, školící místnost, technické a technologické zázemí a nějaká parkovací místa. Tam rovněž nemocnice realizovala tyto zakázky v režimu užšího řízení. Rozhodli jsme se, že to zrušíme,“ doplnil náměstek zastupující hejtmanky Robin Povšík z ČSSD.

Středočeský kraj ruší kritizovanou internetovou stránku pro mladé

Číst článek

Reálné podezření, že by do zakázek zasáhla korupce, ale podle Povšíka neexistuje. Rada podle něj chce hlavně ukázat, že postupuje transparentně: „Chceme dát veřejnosti jasný signál, že postup stávající rady Středočeského kraje je takový, že se chceme chovat transparentně a nemáme zájem na tom, aby někdo mohl v budoucnu jakákoli výběrová řízení zpochybňovat.“

Rath se podle Povšíka řídil ještě starým zákonem, který byl benevolentnější v rámci výběrového řízení a umožňoval užší výběrová řízení neboli zužování či ještě jinak – losovačky. Zjednodušeně řečeno, dovoloval příjemcům dotací z evropských peněz vybírat firmy na zhotovení zakázky losem.

„Nemáme žádná konkrétní podezření, ale protože tady vyvstala jedna zakázka, konkrétně buštěhradský zámek, která se ukázala jako problematická, a tato forma výběrového řízení, to znamená zužování, tam byla zvolena, tak chceme jednoznačně ukázat, že v těchto formách výběrového řízení nebudeme pokračovat. Pochopitelně nás to mrzí a trošku se oddálí začátek realizace mnohých investic,“ dodal Povšík.

Advokáti Davida Ratha podali námitku proti ústeckým žalobcům

Číst článek

Davida Ratha zadrželi policisté v pondělí 14. května i se sedmi miliony v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu. Ve středu 16. května poslal soudce bývalého hejtmana do vazby, o den později pak i dalších sedm stíhaných lidí.

David Rath vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí. Kvůli vyšetřování i vazbě podal ústavní stížnost. Kvůli kauze opustil ČSSD i hejtmanství, poslaneckého mandátu se ale zatím vzdát nechce.

O tom, zda sněmovna vydá Ratha k trestnímu stíhání, budou poslanci rozhodovat na své schůzi 5. června. Mandátový a imunitní výbor sněmovny, který si verzi bývalého hejtmana vyslechl 22. května, jeho vydání doporučil.

Nikola Bojčev, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme