Středočeský kraj s rušením gymnázií nesouhlasí

Ministr školství Josef Dobeš tvrdí, že by se měl v Česku snížit počet osmiletých gymnázií. Podle něj na tento typ škol odchází příliš mnoho dětí a tím se snižuje úroveň výuky jak na nich, tak na základních školách. S tím ale nesouhlasí Středočeský kraj a počet osmiletých gymnázií na svém území snižovat nechce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna

Učebna | Foto: Tomáš Adamec

Podle krajského radního pro školství Milana Němce má Středočeský kraj jinou strategii. „Nechceme shora od stolu snižovat osmiletá gymnázia, ale myslíme si, že by mělo být předmětem výběru ředitelů, aby si vybrali žáky se studijními předpoklady pro tento typ studia,“ říká Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Němec o víceletých gymnáziích ve Středočeském kraji.mp3

Ministr školství by se měl podle Němce zabývat změnou financování, aby nebyly školy vázány normativem na jednotlivé žáky a tím byly nuceny nabírat co největší počet žáků včetně těch, kteří nemají očekávané studijní předpoklady.

„Měly by to být výběrové školy. Neočekáváme, že by ředitelé dobrovolně rušili osmileté větve svých škol, ale měli by nastavit taková pravidla, aby vzali pouze žáky, kteří splňují předpoklady,“ domnívá se Němec.

Ředitelé jsou podle Němce zodpovědní za kvalitu vzdělání a ta by neměla ustupovat kvantitě.

„Ministr říkal, že to je doporučení. V některých krajích to má své opodstatnění, ale ve Středočeském kraji a v Praze přibývá obyvatel a tedy i žáků. Ministerstvo by mělo změnit systém financování z normativního na systém financování na třídu,“ dodává radní Středočeského kraje pro školství Milan Němec.

Ondřej Houska, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme