Středočeský kraj odvolal šéfa silničářů Lichtnegera. Důvodem je spojení s lidmi z kauzy kolem Hlubučka

Rada Středočeského kraje odvolala šéfa krajských silničářů Jana Lichtnegera kvůli informacím, které ho spojují s korupční kauzou pražského dopravního podniku a dnes již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Informovala o tom hejtmanka Petra Pecková a radní pro silniční dopravu Karel Bendl.

Praha (Aktualizováno: 15:52 21. 6. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf krajských silničářů Jan Lichtneger

Šéf krajských silničářů Jan Lichtneger | Foto: Pavel Kozler | Zdroj: Český rozhlas

„Odvolání jsme odhlasovali jednomyslně po zralé úvaze a po informacích, které se k nám dostávaly,“ uvedl Bendl. Radní podle něj mimo jiné zjistili, že Lichtneger počátkem června převedl svou firmu Sesaneli na jednoho z obviněných v kauze dopravního podniku. Jejím novým majitelem je podnikatel Zakaría Nemrah, tato informace je podle Bendla veřejně dostupná v obchodním rejstříku.

Podle Peckové se Lichtneger prokazatelně pohyboval v okruhu lidí obviněných v korupční kauze. Na základě této i dalších informací se podle ní radní rozhodli jednat razantněji. „Pro nás osobně je to o důvěře a zklamání té důvěry. Já osobně jsem nesmírně zklamaná,“ uvedla hejtmanka.

Policii se přihlásil Kos z kauzy kolem Hlubučka. Údajně zmizel den před razií v dopravním podniku

Číst článek

Jmenování nového ředitele

Kraj podle Bendla vytvoří kontrolní skupinu, která prověří všechny kroky odvolaného ředitele. Lichtnegerův nástupce vzejde z výběrového řízení, jež bude vypsáno během týdnů. Do jmenování nového ředitele povede organizaci dosavadní náměstek pro investice Aleš Čermák.

Od cestářů mají odejít i další dva zaměstnanci, jeden měl na starosti dozor nad investicemi. Bendl naznačil, že jeden z těchto pracovníků byl mediálně spojován s kauzou dopravního podniku a vyslýchala ho i policie. Víc k tomu říct nechtěl. Odvolání obou zaměstnanců je podle radního v pravomoci pověřeného ředitele.

Podle serveru Seznam Zprávy Lichtneger poskytoval skupině kolem Hlubučka a podnikatele Michala Redla informace, aby mohla vydělávat i na úplatcích za zakázky ve Středočeském kraji.

Korupce v dopravním podniku

Skupina údajně postupovala podle stejného modelu, kvůli němuž detektivové od minulého týdne stíhají Hlubučka a další za korupci v pražském dopravním podniku – nejprve dosadit své lidi do vedení organizace a pak s jejich pomocí přimět zájemce o zakázky, ať platí provize.

Hlubuček zklamal, je to zrada, říká Kovářová. Havlíček přirovnal kauzu ke kolumbijské telenovele

Číst článek

V sídle silničářů v Říčanech u Prahy minulý týden zasahovali kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Média zásah dávala do souvislosti se zatýkáním v Praze, cestáři to ale odmítli.

Vedení organizace minulý týden uvedlo, že Lichtneger nebyl obviněn v kauze Hlubuček ani v jiném případu, stejně tak nikdo další z krajské správy a údržby silnic. V prohlášení pro média napsalo, že Lichtneger není nijak napojen na stíhanou skupinu lidí, pražský dopravní podnik ani další organizace.

Pecková v úterý zopakovala, že požádala o informace dozorujícího státního zástupce a ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu. Předpokládá, že odpovědi budou kvůli dosud neskončenému vyšetřování zamítavé. Lichtneger podle ní vedení kraje k případu nic neřekl s odvoláním na mlčenlivost.

Do čela středočeských cestářů nastoupil Lichtneger loni, nahradil Zdeňka Dvořáka, kterého krajští radní v prosinci 2020 odvolali. Podle Peckové při výběrovém řízení rozhodovaly kompetence a Lichtneger byl vyhodnocen jako nejlepší uchazeč. Předtím působil u karlovarských silničářů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme