Středočeský kraj odvolal šéfa silničářů Lichtnegera. Důvodem je spojení s lidmi z kauzy kolem Hlubučka

Rada Středočeského kraje odvolala šéfa krajských silničářů Jana Lichtnegera kvůli informacím, které ho spojují s korupční kauzou pražského dopravního podniku a dnes již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Informovala o tom hejtmanka Petra Pecková a radní pro silniční dopravu Karel Bendl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 15:52 21. 6. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf krajských silničářů Jan Lichtneger

Šéf krajských silničářů Jan Lichtneger | Foto: Pavel Kozler | Zdroj: Český rozhlas

„Odvolání jsme odhlasovali jednomyslně po zralé úvaze a po informacích, které se k nám dostávaly,“ uvedl Bendl. Radní podle něj mimo jiné zjistili, že Lichtneger počátkem června převedl svou firmu Sesaneli na jednoho z obviněných v kauze dopravního podniku. Jejím novým majitelem je podnikatel Zakaría Nemrah, tato informace je podle Bendla veřejně dostupná v obchodním rejstříku.

Podle Peckové se Lichtneger prokazatelně pohyboval v okruhu lidí obviněných v korupční kauze. Na základě této i dalších informací se podle ní radní rozhodli jednat razantněji. „Pro nás osobně je to o důvěře a zklamání té důvěry. Já osobně jsem nesmírně zklamaná,“ uvedla hejtmanka.

Policii se přihlásil Kos z kauzy kolem Hlubučka. Údajně zmizel den před razií v dopravním podniku

Číst článek

Jmenování nového ředitele

Kraj podle Bendla vytvoří kontrolní skupinu, která prověří všechny kroky odvolaného ředitele. Lichtnegerův nástupce vzejde z výběrového řízení, jež bude vypsáno během týdnů. Do jmenování nového ředitele povede organizaci dosavadní náměstek pro investice Aleš Čermák.

Od cestářů mají odejít i další dva zaměstnanci, jeden měl na starosti dozor nad investicemi. Bendl naznačil, že jeden z těchto pracovníků byl mediálně spojován s kauzou dopravního podniku a vyslýchala ho i policie. Víc k tomu říct nechtěl. Odvolání obou zaměstnanců je podle radního v pravomoci pověřeného ředitele.

Podle serveru Seznam Zprávy Lichtneger poskytoval skupině kolem Hlubučka a podnikatele Michala Redla informace, aby mohla vydělávat i na úplatcích za zakázky ve Středočeském kraji.

Korupce v dopravním podniku

Skupina údajně postupovala podle stejného modelu, kvůli němuž detektivové od minulého týdne stíhají Hlubučka a další za korupci v pražském dopravním podniku – nejprve dosadit své lidi do vedení organizace a pak s jejich pomocí přimět zájemce o zakázky, ať platí provize.

Hlubuček zklamal, je to zrada, říká Kovářová. Havlíček přirovnal kauzu ke kolumbijské telenovele

Číst článek

V sídle silničářů v Říčanech u Prahy minulý týden zasahovali kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Média zásah dávala do souvislosti se zatýkáním v Praze, cestáři to ale odmítli.

Vedení organizace minulý týden uvedlo, že Lichtneger nebyl obviněn v kauze Hlubuček ani v jiném případu, stejně tak nikdo další z krajské správy a údržby silnic. V prohlášení pro média napsalo, že Lichtneger není nijak napojen na stíhanou skupinu lidí, pražský dopravní podnik ani další organizace.

Pecková v úterý zopakovala, že požádala o informace dozorujícího státního zástupce a ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu. Předpokládá, že odpovědi budou kvůli dosud neskončenému vyšetřování zamítavé. Lichtneger podle ní vedení kraje k případu nic neřekl s odvoláním na mlčenlivost.

Do čela středočeských cestářů nastoupil Lichtneger loni, nahradil Zdeňka Dvořáka, kterého krajští radní v prosinci 2020 odvolali. Podle Peckové při výběrovém řízení rozhodovaly kompetence a Lichtneger byl vyhodnocen jako nejlepší uchazeč. Předtím působil u karlovarských silničářů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme