Středočeský kraj má smlouvu o mlčenlivosti s firmou, od které kupuje drahé roušky. Na dodávky čeká

Středočeský kraj nakoupil během krize od firmy FBP 16 pomůcky dohromady za víc než 35 milionů korun. Většinu dodávek dostal v polovině dubna, na část čeká. A i když ceny roušek během posledních týdnů klesly, Středočeský kraj platí i nyní společnosti 16,5 koruny za roušku. Navíc má s firmou podepsanou smlouvu o mlčenlivosti. „Je to standardní postup,“ uvedla pro Seznam Zprávy, které s informací přišly, členka představenstva FBP 16 Dagmar Pacher.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslava Jermanová

Jaroslava Jermanová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na začátku pandemie nakupoval stát roušky za „krizové ceny”, v současnosti už se ale podle pražské nemocnice, kterou oslovil server Seznam Zprávy, pohybuje cena kolem pěti korun za kus. Středočeský kraj přesto od společnosti FBP 16 nakupuje tyto zdravotnické pomůcky za 16,5 koruny. Od firmy navíc objednal i respirátory FFP2 za 5,9 dolaru (zhruba 150 korun bez daně), kterou jsou v současnosti také předražené.

Kraje podle Pirátů koupily respirátory bez certifikátu bezpečnosti. ‚Máme je,’ říká plzeňský hejtman

Číst článek

Smlouvy uzavřel kraj na konci března. A přestože dostal většinu zdravotnického materiálu až v polovině dubna, musel za něj zaplatit v březnových cenách. Půl milionu roušek mu má přijít až 15. května.

Kraj stejně jako ministerstva tvrdí, že během krize nakupoval bez ohledu na cenu. „Pro vaši informaci – jeden milion roušek je ve Středočeském kraji týdenní spotřeba pro zdravotnický personál,“ řekl redakci mluvčí kraje Jan Nováček.

S cenami od firmy FBP 16 nesouhlasí opoziční středočeský politik Věslav Michalik (za hnutí STAN). „Mohly být odpovídající v době, kdy se všichni snažili zoufale nakoupit. Ale teď už ne,“ uvedl. „Je pak otázka, za kolik firma FBP 16 sama nakupuje, když dnes to zboží stojí zlomek ceny,“ řekl zastupitel Michalik.

Podle kraje, který vede hejtmanka Jarmila Pokorná Jermanová (ANO), firmu doporučilo ministerstvo vnitra. Jeho mluvčí Ondřej Krátoška ale serveru řekl, že nabídku od společnosti odmítlo, protože se jim jejich ceny zdály vysoké.

Podezřelá smlouva

Jermanová navíc s FBP 16 uzavřela smlouvu o mlčenlivosti. Jiné úřady ji ale při nákupech nepodepisují. V dohodě se píše, že kraj nesmí prozradit nic z „cenové politiky“ firmy FBP 16 nebo její „databáze zákazníků“.

Michalik tvrdí, že jediným vysvětlením pro podepsání takového dokumentu je obava o to, aby se nedostaly na veřejnost faktury, které by ukázaly, za kolik firma nakupuje zboží v Číně od svých dodavatelů.

Podle členky představenstva FBP 16 Dagmar Pechar ale firma podobné smlouvy běžně vyžaduje, zdravotnický materiál nakupuje z Číny. „Zabýváme se distribucí několik let. My nejsme česká firma, která nakoupí div ne plesnivé roušky někde ve Vietnamu,“ dodala. S jinými kraji, úřady ani ministerstvy společnost neobchoduje.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme