Policie obvinila jednoho člověka kvůli externím smlouvám Středočeského kraje z časů Jermanové

Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila jednoho člověka kvůli pracovním smlouvám s externisty na středočeském krajském úřadě. S odvoláním na dozorující státní zástupkyni Gabrielu Turkovou o tom v pátek informovala Česká televize. Kraj externistům v době, kdy byla hejtmankou Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), vyplatil několik milionů korun ročně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes již bývalá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V tomto týdnu bylo policejním orgánem NCOZ zahájeno trestní stíhání jedné osoby pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti,“ řekla Turková.

Dotyčnému člověku podle ní hrozí zákaz činnosti nebo až šest měsíců vězení. Kdo je obviněným, televize neuvedla.

Středočeský kraj musí odtajnit nejlépe placené ‚VIP úředníky‘. Úřad oznámil, že bude konat podle zákona

Číst článek

Detektivové zasahovali na středočeském krajském úřadě na konci června 2019, zároveň i ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně.

Prověřovali pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně.

Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50 tisíc korun měsíčně radil bývalé hejtmance s odpady. Pokorná Jermanová už dříve namítla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, bylo podle ní jeho právo a shoda okolností. Za důležité považovala, že je odborníkem a pracuje dobře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme