Středočeský kraj zavede ve svých lékárnách třicetikorunové slevy

Hrazení poplatků v lékárnách nemocnic Středočeského kraje provázejí další zmatky. Kraj dnes rozhodl, že zavede ve svých lékárnách třicetikorunové slevy. Reaguje tak na předběžné soudní rozhodnutí, které mu zakazuje platit formou daru za pacienty regulační poplatky. Podle hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha se zákaz vztahuje na všechny krajské lékárny, podle mluvčího Městského soudu v Praze Petra Kulawiaka se týká pouze mladoboleslavské nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přeplněná nemocniční lékárna v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Ode dneška platí lidé v krajských lékárnách Středočeského kraje - až na výjimky dané zákonem - opět zdravotnické poplatky. Hlouběji do peněženky ale budou mít klienti těchto lékáren jen zhruba dva týdny. Pak jim začnou lékárníci nabízet slevy ve výši 30 korun.

Nárok na tuto slevu bude mít zákazník s lékem bez doplatku nebo s doplatkem, který bude nižší než 30 korun. Zavedení kuponů ještě musejí schválit krajští radní.

Zmatky kolem předběžného opatření vydaného Městským soudem v Praze ale trvají. Hejtman Středočeského kraje David Rath stále tvrdí, že se rozhodnutí soudu týká všech krajských nemocnic a jejich lékáren.

"Pokud soud médiím tvrdí, že se týká jenom mladoboleslavské nemocnice, pak neví, co rozhodl a co napsal do písemného rozhodnutí," uvedl David Rath.

Mluvčí Městského soudu v Praze Petr Kulawiak ale zopakoval původní stanovisko soudu: "Rozhodnutí se týká pouze jedné jediné nemocnice, a to oblastní nemocnice Mladá Boleslav. Na ostatní nemocnice, které byly žalovány, se předběžné opatření nevztahuje."

Soud zatím rozhodl předběžně. Samotné jednání může ještě trvat měsíce nebo roky.

Opavská lékárna opět přestala hradit regulační poplatky

Pacienti v lékárně Slezské nemocnice v Opavě nedostanou zpět regulační poplatky. Vyplývá to z nového předběžného opatření Krajského soudu v Ostravě, které vydal v rámci žaloby jednoho z opavských soukromých lékárníků. Ten se domáhá rovné soutěže.

Původní rozhodnutí soudu Moravskoslezský kraj obešel, když přijal jiný systém úhrady poplatků. Mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda potvrdil, že tato možnost teď padá. Kraj bude rozhodnutí soudu respektovat.

"Oficiálně bylo doručeno nové usnesení, podle kterého v podstatě nesmíme jakýmkoliv způsobem nabádat ani napomáhat k tomu, aby pacient mohl požádat Krajský úřad v Ostravě o vrácení těchto regulačních poplatků," upřesnil Svoboda.

Návrh na nové předběžné opatření opět podal majitel soukromé opavské lékárny Marek Hampel. Soud už dříve jednomu jeho návrhu na předběžné opatření vyhověl a proplácení poplatků v lékárně zakázal. V lékárně se však poplatky nehradily pouze den a kraj je začal proplácet jiným systémem.

Silvie Mikulcová, Květa Moravcová, Jana Káninská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme