Středočeským hejtmanem je David Rath, Jihočeský kraj povede Jiří Zimola

Novým hejtmanem Středočeského kraje se dnes stal poslanec a volební lídr krajské organizace ČSSD David Rath. Na vůbec prvním zasedání nově zvolených zastupitelů ho zvolili 36 hlasy sociální demokraté a komunisté. Proti byli zastupitelé z ODS a Nezávislí starostové pro kraj. Jasno je po dnešku také u Jihočechů. Jejich kraj povede příští čtyři roky dosavadní starosta Nové Bystřice na Jindřichohradecku a volební lídr ČSSD Jiří Zimola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový hejtman Středočeského kraje David Rath | Zdroj: ČTK

David Rath ve funkci vystřídá místopředsedu ODS Petra Bendla, který vedl kraj uplynulých osm let. Nový hejtman své zvolení uvítal a hned v úvodu připomenul základní věci, které chce v této funkci dosáhnout, tedy, že zruší poplatky ve zdravotnictví a zavede školní autobusy. Českému rozhlasu také potvrdil, že se zatím nevzdá ani jedné ze svých pozic:

"Nechci se vzdát mandátu v Poslanecké sněmovně bez toho, abych po nějakou dobu vyzkoušel souběhy funkcí, abych zhodnotil racionálně pro, proti, výhody, nevýhody a pak se v klidu rozhodnul. Myslím si, že to definitivní rozhodnutí padne někdy na konci února nebo na začátku března. To jsou zhruba tři měsíce."

Nová krajská rada Středočeského kraje bude složená výhradně ze sociálních demokratů. Rath sestavil jednobarevnou krajskou radu a vyjednal jí podporu u KSČM. Jednání původně vedl i s občanskými demokraty. Ti nakonec oznámili, že ČSSD nepodpoří a odcházejí do opozice.

Při příchodu na dnešní jednání vítala Davida Ratha skupina mladých lidí v maskách rudých ďáblů - drželi transparenty s nápisy jako "Já rath rudou koalici".

Nové vedení má také Jihočeský kraj

Jihočeský kraj povede příští čtyři roky dosavadní starosta Nové Bystřice na Jindřichohradecku a volební lídr ČSSD Jiří Zimola. Sociální demokraté vytvořili na jihu Čech velkou koalici s občanskými demokraty. V krajské radě má ČSSD sedm zástupců včetně hejtmana, ODS pak čtyři včetně prvního náměstka hejtmana.

"Myslím si, že je před námi spousta úkolů a jsme připraveni okamžitě začít pracovat na jejich řešení. Nežádáme žádný čas hájení. Myslíme si, že Jihočeský kraj vyžaduje plné nasazení," řekl nový jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola | Foto: ČTK

Připomněl, že do Vánoc zbývá jeden měsíc a Jihočeši si podle jeho slov zaslouží dostávat o každém adventním týdnu dárečky. Prvním z nich by mělo být řešení problému kolem městské nemocnice v Dačicích. Privátní firma, která ji provozuje, zde totiž postupně omezuje provoz a zavírá ambulance.

Ivan Mls, Katka Brezovská, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme