Středočeští zastupitelé o mandátu Petra Bendla nerozhodli

Zastupitelé Středočeského kraje nevyřešili v pátek otázku, jestli mají zrušit mandát ministra dopravy Petra Bendla (ODS), bývalého středočeského hejtmana. Podle současného šéfa středních Čech Davida Ratha (ČSSD) jsou totiž Bendlovy posty ve státní správě a krajském zastupitelstvu neslučitelné. Petr Bendl tento výklad odmítá. Zastupitelé hlasování o tomto bodu přesunuli až na červen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bendl

Petr Bendl | Zdroj: ČTK

Nynější středočeský hejtman David Rath vyzval svého předchůdce Petra Bendla k odchodu už na začátku týdne. Podle něj se Petr Bendl dostal do střetu zájmů, když ho premiér Mirek Topolánek nominoval do ministerské funkce.

Současný šéf resortu dopravy Petr Bendl se ale středočeského zastupitelského mandátu vzdát nehodlá. Říká, že zákon neporušil a ve střetu zájmů není: "Pan poslanec a hejtman Rath má obavu ze silné opozice. Hledá prostředky a způsoby, jak se zbavit svých oponentů. V žádném případě nehodlám odstoupit. Když se hejtman Rath dohodne s komunisty, tak pravděpodobně to hlasování projde. Pak už je to jen otázkou obrátit se na soud a to já udělám, protože mám právní expertízy, které říkají, že vše je v souladu se zákonem."

To, že by o ministrově střetu zájmů měli rozhodnout zastupitelé, doporučilo kraji ministerstvo vnitra. Na pátečním zasedání ale žádné rozhodnutí nakonec nepadlo - na žádost komunistů totiž zastupitelé přerušili projednávání tohoto bodu a odsunuli ho na červen.

Proč komunisté žádali o přerušení jednání, Českému rozhlasu vysvětlila předsedkyně klubu jejich zastupitelů Jiřina Fialová. "Budeme požadovat ještě nějaké další podklady a rozbory, abychom pak mohli rozhodnout, jestli je ve střetu zájmů funkce ministra a krajského zastupitele. Nestačí nám vyjádření ministerstva vnitra, že o pravosti mandátu má rozhodnout zastupitelstvo. To si myslím, že je špatně."

Dva nezávislé posudky nechají do příště vypracovat i středočeští krajští radní.

Přečtěte si také:
Hejtman Rath chce zpátky nemocnice v kraji a omluvu od Reflexu
Topolánkova vláda doznala změn, prezident jmenoval nové ministry
První zjištění auditorů v nemocnicích považuje Rath za šokující
Středočeským hejtmanem je David Rath, Jihočeský kraj povede Jiří Zimola
Ve středních Čechách a na Plzeňsku bude vládnout ČSSD s podporou KSČM

Marika Táborská, Pavel Pavlas, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme