Středočeští zastupitelé vybírají nástupce Davida Ratha

Už dnes by mělo být jasné, kdo se stane novým středočeským hejtmanem. Nástupce Davida Ratha, který je ve vazbě kvůli obvinění z přijetí úplatku, vybírají středočeští zastupitelé. Jedinou kandidátkou je zatím sociální demokratka Zuzana Moravčíková, která byla vedením kraje dočasně pověřena. Opoziční ODS a uskupení Starostů a nezávislých už ale avizovalo, že ji při volbě nepodpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeský hejtman David Rath (na snímku) vyzval svého předchůdce Petra Bendla k odchodu z politiky kvůli finančním machinacím. | Zdroj: ČTK

Středočeští radní, tedy donedávna blízcí spolupracovníci hejtmana Ratha, dnes odmítli opustit své funkce. K odchodu je přitom vyzývala opozice i vedení krajské ČSSD - kvůli jejich možnému podílu na korupční kauze hejtmana Davida Ratha.

Podle náměstka hejtmana Středočeského kraje za ČSSD Robina Povšíka dostali radní za ČSSD podporu svého zastupitelského klubu i klubu KSČM. Není proto důvod k odstoupení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek středočeského hejtmana Robin Povšík z ČSSD a předseda středočeské ODS a ministr zemědělství Petr Bendl v poledních Ozvěnách dne

„Nevidím čtyři měsíce před koncem funkčního období důvod k opouštění funkce a to nejen v rovině morální, ale i trestněprávní. My trváme na tom, že členové rady postupovali při svých hlasováních zcela podle zákona,“ řekl Povšík.

Předseda středočeské ODS a ministr zemědělství Petr Bendl tvrdí, že kvůli postoji ČSSD a KSČM zůstávají ve funkcích lidé Davida Ratha.

„Hejtman by nemohl nic podobného organizovat, pokud by neměl podporu radních. Dnes se sociální demokraté dozvěděli, že za prebendy, které rozdali komunistům, je budou komunisté dále podporovat. Budou dále podporovat lidi bývalého hejtmana ve vedení kraje. Proto se rozhodli neodejít,“ míní Petr Bendl.

Zastupitelé by dnes také měli odvolat Davida Ratha z postu předsedy Výboru regionální rady. Ta rozděluje pomocí Regionálního operačního programu evropské dotace. Nahradit by ho mohla Zuzana Moravčíková z ČSSD, která byla vedením kraje dočasně pověřena.

Davida Ratha zadrželi policisté v pondělí 14. května se sedmi miliony v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu. Ve středu 16. května poslal soudce bývalého hejtmana do vazby, o den později pak i dalších sedm stíhaných lidí.

David Rath vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí. Kvůli vyšetřování i vazbě podal ústavní stížnost. Kvůli kauze opustil ČSSD i hejtmanství, poslaneckého mandátu se ale zatím vzdát nechce.

O tom, zda sněmovna vydá Ratha k trestnímu stíhání, budou poslanci rozhodovat na své zítřejší schůzi. Mandátový a imunitní výbor sněmovny, který si verzi bývalého hejtmana vyslechl 22. května, jeho vydání doporučil. Rath by podle všeho měl na jednání vystoupit.

Igor Maňour, Petr Dudek, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme