Středoevropští prezidenti chtějí vznik evropského fondu pro dopravní investice

Prezidenti zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska jsou pro vytvoření evropského investičního fondu na podporu dopravní infrastruktury. Při zahájení jejich dnešního jednání na Pražském hradě to řekl český prezident Miloš Zeman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva český prezident Miloš Zeman, rakouský prezident Heinz Fischer, polský prezident Bronisław Komorowski, maďarský prezident János Áder, slovinský prezident Borut Pahor a slovenský prezident Andrej Kiska

Zleva český prezident Miloš Zeman, rakouský prezident Heinz Fischer, polský prezident Bronisław Komorowski, maďarský prezident János Áder, slovinský prezident Borut Pahor a slovenský prezident Andrej Kiska | Zdroj: ČTK

Zeman na začátku prvního plenárního zasedání mluvil o chystaném společném prohlášení prezidentů, které prý pravděpodobně bude spíše obecné. Má ale obsahovat i některé konkrétní body.

"V této souvislosti bych rád zmínil naši společnou podporu polskému návrhu na vytvoření společného evropského investičního fondu pro dopravní investice, protože se domnívám, že by přispěl ke zlepšení dopravní infrastruktury nejenom v oblasti střední Evropy, ale v dalších částech Evropské unie," uvedl Zeman.

Jednání středoevropských prezidentů v Praze dominuje doprava

Číst článek

Výsledkem schůzky by měla být i strategie, kde prezidenti řeknou, jak si představují dopravu ve střední Evropě po roce 2020. Z ní by pak mohly vycházet vlády jednotlivých zemí při jednání s Evropskou unií.

Miloš Zeman pozvaným prezidentům taky zopakoval, že se mu líbí myšlenka plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.

„Jeto můj oblíbený projekt, ale nelekejte se, nebudu vám ho vnucovat.“

Podpora ekologicky kontroverzního projektu Zemanovi vynesla anticenu Ropák roku. Kanálu Dunaj-Odra Labe ale fandí i polský prezident Bronislaw Komorowski.

Vojtěch Berger, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme