Středoškoláci opět protestují proti státním maturitám

Studenti v Praze opět protestují proti zavedení jednotných maturit, které by měly začít fungovat od příštího roku. Studentů ale přišlo mnohem méně, než organizátoři čekali. Podle odhadů policie se na Palackého náměstí sešlo přibližně 200 středoškoláků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti státním maturitám

Demonstrace proti státním maturitám | Foto: Tomáš Adamec

Ti kritizují hlavně údajnou nepřipravenost státních maturit. Posunutí termínu jednotných zkoušek přitom podporuje ODS i ČSSD. S návrhem občanských demokratů, aby se státní maturity o dva roky odložily, ale nesouhlasí ministryně školství Miroslava Kopicová.

"Dva roky by znamenaly, že současný projekt ze strukturálních fondů, kterým se financuje maturita, by musel být přerušen, a to by určitý čas trvalo. Pokud by se vůbec podařilo vytvořit nový projekt a vyjednat ho, tak už bychom nestačili maturity začít v daném termínu. To znamená, že bychom je odložili na neurčito," uvedla Kopicová.

Podle ministryně školství by školy mohly v příštím roce nové maturity zvládnout. Jeden z organizátorů protestu Adam Cyprich ale tuto snahu kritizuje s tím, že středoškolákům o podobě maturit chybí informace:

"V podstatě byla před studenty hozena hotová věc státních maturit a informovanost byla velice slabá. Teď se ministerstvo školství snaží vytvořit nějaký informační balíček, který by měl být alternativou k informacím. My si ale myslíme, že na takový informační balíček je velice pozdě."

Celý protest bude pokračovat odpoledne na Císařské louce, kde se bude konat koncert, na kterém vystoupí několik skupin.

Jde už o druhou demonstraci během jednoho měsíce. Přitom na akci, kterou studenti zorganizovali v hlavním městě před čtyřmi týdny, dorazilo sedm tisíc lidí.

Přečtěte si také:
Studenti demonstrovali v Praze proti státním maturitám
I studenti z jihu Čech se připojili k protestům proti státním maturitám
Státní maturity čeká odklad jen o rok
Dnes začaly obávané maturitní zkoušky
Ministryně Kopicová nebude žádat o další odklad státních maturit

Václava Marešová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme