Středoškoláky čeká od 9 ráno generálka státních maturit

Studenty posledních ročníků středních škol dnes čeká generálka státních maturit. Zkouška dospělosti nanečisto se bude skládat na více než 1200 školách a zúčastní se jí přes 95 tisíc studentů. Sledovat by se měla hlavně logistika a organizace zkoušky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentka u maturitní zkoušky

Studentka u maturitní zkoušky | Foto: Arnošt Máče

Generálka skončí ve čtvrtek 14. října, naostro potom budou státní maturitu studenti skládat příští rok na jaře. Premiér Petr Nečas preferoval, aby se o státních maturitách rozhodlo až po vyhodnocení generálky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generálku státních maturit na Rádiu Česko okomentoval místopředseda Asociace ředitelů gymnázií a také ředitel gymnázia Jateční v Ústí nad Labem Alfréd Dytrt.

Ministr školství Josef Dobeš ale nakonec vládu přesvědčil, aby se s rozhodnutím o státní maturitě na generálku nečekalo. „Pan ministr školství, mládeže a tělovýchovy Dobeš si přál, aby proběhly stání maturity, přesvědčil většinu vlády s výjimkou členů vlády za ODS,“ řekl Nečas.

Tím pádem podle něj převzal za státní maturity plnou politickou a morální zodpovědnost. „Já budu samozřejmě velmi dychtivě očekávat, jak generálka, i samotné státní maturity dopadnou. Pevně doufám, že to dopadne dobře,“ podotkl premiér.

Reflexe na ministerstvu

Podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky by měla vláda na základě generální zkoušky ještě státní maturitu upravit. „Pokud by to dopadlo tak, že generálka povede k přesvědčení, že je všechno v pořádku, s takovýmto postupem by sociální demokracie nesouhlasila. Ale pokud generálka ukáže slabá místa a ministerstvo školství bude ochotno tato slabá místa rychle odstranit, pak je možné, aby se systém spustil,“ připustil Sobotka.

Nejprve chce ale počkal na výsledek generálky. „Bylo by dobře, kdyby nastala určitá reflexe, sebereflexe na ministerstvu školství a minimálně se pokusili dramaticky snížit náklady, které jsou s tímto způsobem státních maturit spojené,“ řekl lídr ČSSD.

Studenti dostanou testy přesně v devět hodin ráno. Většina středoškoláků bude skládat zkoušku v jednodušší úrovni, necelá polovina se potom rozhodla pro test z matematiky. Generálka přitom nebude zkoumat, jak studenti uspěli. Má prověřit organizaci a logistiku zkoušky.

Ukáže dílčí nedostatky

„Generálka je od toho, aby vyzkoušela, že se ostré maturity v roce 2011 podaří. Já jsem o tom, přesvědčen. Samozřejmě nevylučuji, a to nastane, že budou dílčí nedostatky, ale od toho je těch šest měsíců, aby se nedostatky opravily a maturity proběhly korektně,“ řekl Pavel Zelený, ředitel ministerské organizace CERMAT, která státní maturity připravuje.

„V celém systému je kromě zhruba sto tisíc žáků na patnáct tisíc lidí. To nejsou stroje, učitelé jsou jako my, takže tam samozřejmě očekávám různosti a chyby, ale od toho ta generálka je, aby ukázala, jaká je jejich míra,“ vysvětlil Zelený.

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) a premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Při generálce, stejně jako při jarních maturitách, budou studenti dělat zkoušky z češtiny, jako druhý předmět si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Až budou testy dopsané, půjdou okamžitě k vyhodnocení do centra.

Výsledky 3. listopadu

„Písemné práce zůstávají ve škole, kde je opravují takzvaní hodnotitelé, což jsou kantoři, kteří jsou na to speciálně školeni. Ti nám pak pošlou výsledky svého hodnocení. U nás se dají výsledky dohromady a my je zpřístupníme do 3. listopadu,“ upřesnil Pavel Zelený.

„Termín 3. listopadu je strašně důležitý, abychom oznámili výsledky, aby studenti do 15. listopadu mohli zareagovat a zvolit si podobu své státní maturity. Jakmile budu mít výsledky budu informovat vládu, jak proběhla generálka,“ doplnil ministr školství Dobeš.

Podle něj je k maturitní generálce vše připravené. „Řešení je poměrně náročné, komplikované, ne moderní, ale já jsem ho zdědil a musím proto mimo jiné dělat generálku, abychom věděli, že v náročnosti a složitosti dokážeme obstát,“ poznamenal Dobeš.

Testy státní maturity zapečetěné v modrých krabicích | Foto: Tomáš Adamec

Studenti demonstrovali

Mnozí středoškoláci ale nejsou ze státních maturit nadšení. Svůj nesouhlas už vyjádřili i minulý týden na demonstraci v Praze. Argumentují tím, že se o státní maturitě dozvěděli až teď a celé tři roky se učili něco jiného.

Z nové podoby maturit mají obavy nejen studenti, ale s výhradami se ozývají i mnozí učitelé. Například podle ředitele stavební průmyslovky na Kudelově ulici v Brně Pavla Sáňky, nejsou pro odbornou školu státní maturity až tak potřebné, a navíc nejsou pro všechny předměty stejně dobře připravené.

„Ptal jsem se v různých předmětech, zejména tedy v této době jde o matematiku a český jazyk. Co se týká vyučujících matematiky, ti k tomu nemají příliš velké připomínky, tvrdí, že je to připraveno celkem kvalitně. Ovšem zcela jiná situace je u učitelů češtiny, kteří to prohlašují přímo za, mírně řečeno, nedůstojné. Jak pro žáky, tak pro kantory,“ uzavřel Sáňka.

Naopak místopředseda Asociace ředitelů gymnázií a také ředitel gymnázia Jateční v Ústí nad Labem Alfréd Dytrt si myslí, že jde o dobrý projekt: „Já si myslím, že tato maturitní zkouška smysl má. Jenom je možná zatím navenek nečitelná a navíc je podle mého názoru trochu moc složitá. To si myslím, že je zápor, který kantoři vždycky podotýkají.“ Podle Dytrta je ale nutné zkoušku prověřit časem a vychytat tak všechny nedokonalosti.

Veronika Malá, Tomáš Pavlíček, Tereza Jelínková, Lenka Rafaelová, Klára Bílá, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme