Středoškolských vědeckých stáží se účastní velké procento dívek

Experimenty a touha stát se vědcem už dávno není jen doménou mužů. Na středních školách je stále více dívek, které láska k chemii nebo fyzice zavedla až mezi špičkové vědce. Své nápady s nimi probírají na několikadenních stážích na pracovištích Akademie věd.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: Fotobanka PhotoRack

Studentské stáže mohou být přínosné jak pro stážisty, tak i pro vědce. „Pro nás jsou stáže zpestřením rutinního výzkumu, můžeme zkoumat věci, které nejsou formálně součástí výzkumných projektů,“ říká fyzik Patrik Španěl, který má na starosti několik stážistů, naslouchá jim a posuzuje jejich nápady.

Doby, kdy věda patřila výhradně mužům, jsou podle Patrika Španěla už dávno pryč. I středoškoláci přináší vlastní nápady, kterými obohatí vědecký život odborníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé o vědeckých stážích středoškoláků, o které mají zájem i dívky

Osmnáctiletá Natálie Burešová po chodbách Fyzikálního ústavu Jaroslava Heyrovského nechodí jako nezkušená stážistka. S kolegyněmi zkoumá, jak se některé látky mohou projevit na dechu lidí.

Natálie rozhodně nemluví o kolektivu plném mužů: „Potkávám tady spoustu žen, sice jich asi není dost, mužů je asi víc, ale rozhodně tu jsou.“ I Španěl si všímá, že mezi stážisty je velké procento dívek.

Vědecké stáže mohou středoškolákům otevřít další obzory. Natálie si víc procvičí mozek a připraví se k přijímacím zkouškám na vysokou školu.

„Stáž mě motivovala k tomu se víc učit. Když tady vidím ty kapacity, kteří tady chodí a zdraví mě, jako bych už tady byla, tak toho chci dokázat hodně a být ve škole nejlepší,“ říká Natálie.

Podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše stáže také zvyšují zájem o technické obory a to je to, co česká věda potřebuje. „Potřebujeme šířit informaci, že vědec není nějaký suchar, který má bílý plášť, brýle a pořád sedí, přemýšlí a nevrle hledí na své okolí,“ říká Drahoš.

Zkušenosti a práci ve vědeckém prostředí zajišťuje například projekt Otevřená věda, který další stáže nabídne v říjnu.

Klára Bílá, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme