Středulův zástupce vydržel v čele odborů týden. Svou rezignaci Vít Samek zdůvodnil zdravím a věkem

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek, který od minulého týdne centrálu spolu s místopředsedkyní Radkou Sokolovou řídil, rezignoval na svou funkci. Zdůvodnil to mimo jiné svým zdravím a věkem.

Praha (Aktualizováno: 13:39 11. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Samek a v pozadí Josef Středula

Vít Samek a v pozadí Josef Středula | Foto: Právo-Milan Malíček | Zdroj: Profimedia

Samek a Sokolová převzali vedení před týdnem poté, co předák Josef Středula přestal být kvůli pochybnostem kolem svého členství po neplacení příspěvků šéfem ČMKOS. Odbory měli spolu vést do mimořádného odborářského sněmu, který má 25. března rozhodovat o novém vedení.

Šéf odborářů KOVO: Se Středulou jsme nezaplacené příspěvky řešili i neformálně. Měl si to hlídat ale sám

Číst článek

Své rozhodnutí sedmdesátiletý Vít Samek oznámil vedení jednotlivých svazů v pondělí. Ve vyjádření uvádí, že místopředsedkyni Sokolové předal svou rezignaci na místopředsednickou funkci. Odstupuje k pondělí, je ale připraven se dál plně podílet na přípravě mimořádného sněmu ČMKOS. Svým krokem chce přispět ke zvolení silného vedení.

„Ke svému rozhodnutí jsem dospěl po zvážení svých schopností a možností plnit nadále s plným nasazením odpovědnou funkci ve vedení ČMKOS s přihlédnutím ke svému věku 71 let i přibývajícím zdravotním omezením. Považuji za mimořádně důležité, aby nadcházející mimořádný sněm ČMKOS zvolil jejího předsedu se silným mandátem k prosazování odborových požadavků ČMKOS,“ uvedl Samek ve své zprávě vedení svazů. Mezi hlavnímu tématy zmínil novely zákoníku práce či zákona o zaměstnanosti či důchodovou reformu.

Ve zprávě píše, že svým odstoupením chce umožnit volbu silného vedení. „Svým krokem bych chtěl k tomuto výsledku jednání Sněmu ČMKOS přispět a umožnit, aby v případě, kdy shledáte potřebným uskutečnit na tomto Sněmu i volbu místopředsedy ČMKOS, jste měli možnost tak i učinit,“ napsal odstupující místopředseda. Dodal, že chce pokračovat ve spolupráci s odbory, ale v nevolené pozici.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 tisíc členů. Odboráři a odborářky právníka Samka za prvního místopředsedu zvolili poprvé na svém sjezdu na jaře 2014. Místopředsednickou funkci pak obhájil v roce 2018 i 2022.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme