Poplašné zprávy a schvalování trestného činu. Policie řeší desítky případů spojených se čtvrteční střelbou

Policie řeší v současné době více než pět desítek nejrůznějších poznatků v souvislosti s čtvrteční tragickou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Řekl to v úterý mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Týkají se například šíření poplašné zprávy, nebezpečného vyhrožování nebo schvalování trestného činu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté dále zasahují u filozofické fakulty

Policie řeší v současné době více než pět desítek nejrůznějších poznatků v souvislosti s čtvrteční tragickou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na pietní místa v centru Prahy přišly i v úterý uctít památku obětí desítky lidí, truchlící k budově fakulty na náměstí Jana Palacha i ke Karolinu na Ovocný trh přicházeli po celou dobu vánočních svátků. Zapalovali svíčky a stále pokládali květiny. Na obou pietních místech jsou i vzkazy či fotografie.

Zvýšené nebezpečí nehrozí, ujišťuje ministr. V ulicích budou přesto do ledna policisté s dlouhými zbraněmi

Číst článek

Střelec ve čtvrtek v budově FF UK na Palachově náměstí zabil třináct lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce, jsou v několika pražských nemocnicích.

Mluvčí pražské Fakultní nemocnice v Motole Jana Krejčí Merxbauerová řekla Českému rozhlasu Radiožurnál, že jedna ze zraněných byla propuštěna do domácího léčení. V Motole pečují o dalších šest zraněných při střelbě, jsou ve stabilizovaném stavu, uvedl rozhlas. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou. Jedná se o nejtragičtější takový případ v Česku.

Policie v úterý zveřejnila informaci o dalších poznatcích i na síti X. „Napříč republikou do současné doby řešíme více než pět desítek nejrůznějších poznatků, nejčastěji z prostředí sociálních sítí. Tyto se zpravidla týkají šíření poplašné zprávy, nebezpečného vyhrožování nebo schvalování trestného činu,“ uvedla. Poděkovala médiím, které se nepodílejí na budování kultu masového vraha, ostatní média požádala o střídmost.

„Jen za včerejšek (pondělí) pražští kriminalisté řešili dalších sedm případů nebezpečného vyhrožování (typicky ‚teď je řada na mně‘ a podobné výkřiky) nebo schvalování útoku na FF UK. Naprostá většina těchto hrdinů již byla ustanovena,“ uvedla policie v úterý na síti X.

Na pietním místě před budovou rektorátu na Ovocném trhu byly v úterý kolem 13.00 desítky lidí. Podobně jako v předešlých dnech příchozí zapalovali svíčky a pokládali květiny, chvíli v tichu stáli a dívali se na budovu. Někteří rovnali a zapalovali i svíčky, které sem truchlící nanosili dříve. Univerzita označila ve čtvrtek večer prostor před Karolinem za pietní místo, později vzniklo i pietní místo na FF UK.

Před Karolinem se za několik dní shromáždily tisíce svíček, pokrývají prostor před branou, další stojí na oknech budovy a podél nich. Svíčky zaplnily i schody budovy fakulty. Na obou místech visí černé vlajky.

Čtvrteční střelba na FF UK vyvolala v lidech vlnu solidarity s přeživšími a pozůstalými, na jejich podporu vzniklo několik sbírek. Nejvíc peněz dosud lidé darovali ve sbírce Nadačního fondu Univerzity Karlovy, zatím zhruba 44,3 milionu korun. Do sbírky se rozhodlo přispět víc než 37 500 lidí. Posílat peníze mohou lidé také do sbírky portálu Znesnáze21, ve které se dosud vybralo asi 5,79 milionu korun. Přispívat mohou lidé i do sbírky Masarykovy univerzity, ve které se zatím shromáždilo asi 663 000 korun.

Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince. I na podporu jejich pozůstalých vznikla sbírka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme