Provedli jsme 130 výslechů a vyžádali si 32 posudků, říká policie o vyšetřování střelby na FF UK

Policie na tiskové konferenci popsala podrobnosti k prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Případ kvůli sebevraždě pachatele odložila. Po útoku nicméně čelila kritice za některé postupy při pátrání po podezřelém, který byl násilím fascinován. Z tohoto motivu zabil student i svého otce. Neměl s ním předchozí konflikt. doplnil na tiskové konferenci šéf oddělení vražd pražské policie Aleš Strach.

Video Praha (Aktualizováno: 21:55 20. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze závěrečného usnesení, které mají iROZHLAS.cz a Radiožurnál k dispozici, vyplývá, že útočník byl ve škole hodinu a půl před tím, než začal střílet. V tu dobu ho tam přitom policisté hledali.

Hledáte ohledně střelby na FF UK viníka? Je jenom jeden, pachatel, odráží policejní šéf kritiku

Číst článek

Otázky vzbuzují i další události předcházející tragické střelbě. Jde zejména o to, zda policisté mohli mít již před útokem informace o tom, že je student nebezpečný. Rozpoutala se také debata o nastavení pravidel při získávání střelných zbraní, kterých si mladík za půl roku nakoupil osm.

Při vyšetřování případu v Hostouni, kde policisté v den střelby nalezli tělo mladíkova otce, vyslechla policie podle Stracha zhruba 40 lidí z okolí rodiny. Nikdo z nich nepotvrdil, že by měl student s otcem před vraždou konflikt. I v tomto případě podle něj zabíjel mladík z frustrace a kvůli neschopnosti navazovat společenské vazby a vztahy.

Stejně jako v těch ostatních případech vycházíme ze soudního znaleckého posudku, podle kterého ten motiv vychází z osobnosti pachatele, uvedl šéf oddělení vražd.

Vnitřní policejní kontrola dospěla k závěru, že policisté při předchozím pátrání po podezřelém i při samotném zásahu postupovali správně. Lepší měla být ale krizová komunikace s vedením školy.

Výsledek inspekce

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která také prověřovala zásah policistů, zakončila vyšetřování s tím, že žádný z policistů či zaměstnanců policie není podezřelý ze spáchání trestného činu. Zároveň ale navrhla policii některé změny, například pro zrychlení policejní práce.

Při pátrání po horké stopě je cílem v co nejkratším čase vypátrat hledanou osobu, doplnil na dnešní tiskové konferenci šéf oddělení vražd pražské policie Aleš Strach. Nejvíce policistů proto zamířilo na místo, kde bylo nejpravděpodobnější, že se bude student nacházet, tedy do Celetné ulice.

Podle Stracha policisté uskutečnili 130 výslechů, vyhodnotili záznamy ze 120 kamerových systémů a vyžádali si 32 posudků na posouzení zraněných a obětí, dva posudky také na pachatele.

Kauzu ještě musí státní zastupitelství přezkoumat, protože Univerzita Karlova podala stížnost proti odložení případu střelby. V ní uvedla, že by policisté měli detailněji prověřit veškeré souvislosti útoku i události, které mu předcházely. Stížnosti se očekávají i od dalších poškozených.

Pečlivá příprava, úkryt na záchodech a nejasný motiv. Policie uzavírá nejtragičtější střelbu v Česku

Číst článek

Od střelby na filozofické fakultě uplyne v pátek půl roku. Útočník, 24letý student historie, loni 21. prosince v budově své školy na Palachově náměstí zavraždil 13 lidí, čtrnáctý zemřel později v nemocnici. Mezi oběťmi byli studenti i pedagogové školy.

Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Nešlo jen o studenty a zaměstnance školy, zraněno bylo i několik turistů, kteří se pohybovali venku. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou. Jde o nejtragičtější takový případ v historii Česka. Kromě toho šest dnů předtím v Klánovickém lese zastřelil muže a jeho dvouměsíční dceru a ve středočeské Hostouni ráno před útokem ve škole i svého otce.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme