Rakušan chce upravit pravidla pro majitele zbraní. Prodejci budou muset hlásit větší a podezřelé nákupy

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce, aby prodejci zbraní měli povinnost hlásit, že někdo kupuje podezřelé zbraně či větší množství zbraní. Řekl to na tiskové konferenci. „U významné části zbraní bude prováděn bezpečností screening předtím, než si je zájemce bude moci pořídit,“ uvedl také ministr vnitra.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 13:11 12. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Rakušan na tiskové konferenci po mimořádném jednání

Vít Rakušan na tiskové konferenci po mimořádném jednání | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zkrátí se také periodicita pro schvalování zdravotní způsobilosti majitelů zbraní z deseti na pět let. V případě pochybností bude možné nařídit lékařskou prohlídku kdykoliv. Ošetřující lékaři mají do budoucna získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu.

Proti zásahu na fakultě generální inspekce nezahájila řízení. Policie podle Rakušana jednala profesionálně

Číst článek

„Rozšiřují se možnosti policie zabavit držiteli jeho zbraň,“ oznámil ministr. A rozšířit by se měl i okruh zbraní podléhajících regulaci například o flobertky, proti čemuž ale mají výhrady mimo jiné opoziční poslanci.

Všechny vysoké školy by podle ministerstva měly vypracovat analýzu bezpečnosti svých budov. Bez ní nemají přijímat obecná ochranná opatření. Debata o reakci na krizové situace nesmí být podle vicepremiéra politická, resortní, nýbrž celospolečenská.

„Úspěch systému jako takového, jestli zafunguje, jestli zvládneme být připraveni na takovou událost, zvládneme její samotný průběh, nedej bože situaci, která nastává po ní, tak je dán úzkou spoluprací všech společenských aktérů. Doslova a do písmene závisí na přístupu každého jednotlivce,“ řekl Rakušan.

Podle ministra je zásadní prevence. Stoprocentně se ale podobnému útoku nedá zabránit nikdy, nepovedlo se to v žádné zemi, s žádnou legislativou a systémem, míní. „To ale neznamená, že nemáme podniknout veškeré úsilí k tomu, abychom rizika a pravděpodobnost podobných tragédií eliminovali maximálně,“ dodal.

S tím souhlasí i Oldřich Bureš, vedoucí Centra bezpečnostních studií Metropolitní univerzity Praha. „Nelze ochránit všechny takzvané měkké cíle, včetně všech vysokých škol a samozřejmě i jiných veřejných míst, kterých se nachází velké množství lidí. Čím přísnější bezpečnostní opatření přijmeme, tím nutně omezujeme některé jiné hodnoty a svobody. A je otázka, jak daleko v tom chceme zajít,“ řekl Radiožurnálu.

„Pan ministr zmínil velmi dlouhé čekací doby na psychologickou a psychiatrickou péči, které jsou důležité nejen vzhledem k těm diskuzím, zda nějakým způsobem mandatorně prověřovat žadatelé o zbrojní průkazy. Z odborné literatury je známo, že aktivní střelci v týdnech před tím, než útoky páchají, často mají potřebu s někým svoji situaci probrat. Pokud by odborná pomoc byla rychleji dostupná, alespoň v některých případech možná by šlo podobným tragédiím zabránit,“ dodal Bureš.

Nová pravidla by měla platit až od roku 2026 kvůli modernizaci centrálního registru zbraní a jeho propojení s dalšími složkami. Opatření týkající se povinného hlášení by podle Rakušana mohlo začít platit už letos v červenci.

mst, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme