Zadržený Jiří D. vyhrožoval úřednici smrtí už v roce 2016. Dostal za to tehdy pokutu tři tisíce korun

Výhrůžky smrtí skryté do příběhu o bandě gaunerů. Tak by se dal shrnout obsah několika zpráv, které zaslal pracovnici úřadu práce před pěti lety Jiří D. Právě jeho policie podezřívá z vraždy zaměstnankyně vinohradské pobočky úřadu. „Budu obviněn z pokusu o vraždu,“ předpovídal v dopise z roku 2016 zaslaném prostřednictvím datové schránky. Za své jednání obdržel od městské části Praha 2 třítisícovou pokutu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policie v souvislosti se střelbou na úřadu práce | Foto: Václav Burian | Zdroj: Profimedia

Kriminalisté ve středu napsali, že Jiří D. úřednici písemně urážel a vyhrožoval kvůli zamítnuté žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Od sporů s firmou a úřadem práce až ke střelbě na Vinohradech. ‚Přeskočilo mu,‘ říká bratr Jiřího D.

Číst článek

„Tato písemná výhrůžka byla kvalifikována jako přestupek proti občanskému soužití a oznámena správnímu orgánu úřadu městské části Praha 2,“ napsal policejní mluvčí Jan Daněk.

Jak zjistil server iROZHLAS.cz, zmíněný případ se časově i průběhem shoduje s přestupkovým řízením, jehož průběh již dříve zveřejnil podezřelý Jiří D. v jednom z videí na svém youtubovém kanále.

Podle něj poslal úřednici v listopadu a prosinci roku 2016 dvě datové zprávy, ve kterých ji osočoval z toho, že ji ovlivňuje, jak napsal, banda gaunerů. „Chce vás dostat do situace, kdy se stanete obětí napadení z mé strany, kdy (jak už je připraveno) budu obviněn z pokusu o vraždu,“ napsal Jiří D. vedoucí jednoho z odborů, jejíž jméno po úterním útoku zmizelo z webových stránek příslušného úřadu práce.

„Chce vás dostat do situace, kdy se stanete obětí napadení z mé strany, kdy (jak už je připraveno) budu obviněn z pokusu o vraždu“

Jiří D. (podezřelý z vraždy)

„Fakt, že v případě napadení byste mohla přijít o život, tuto nízkou svoloč vůbec nezajímá. Naopak, má na tom eminentní zájem,“ snažil se domoci finanční podpory.

Třítisícová pokuta

Zaměstnankyně L. L. podala na autora hrozeb trestní oznámení, to však policisté vyhodnotili pouze jako přestupek a předali ho k projednání Úřadu městské části Praha 2. Ten si Jiřího D. předvolal k podání vysvětlení, pachatel ale nedorazil.

Vedoucí odboru správních agend O. J. (redakce jeho celé jméno zná, ale kvůli bezpečnosti ho neuvádí) tak dospěl k závěru, že bývalý zaměstnanec firmy Aero Vodochody skutečně spáchal přestupek, a udělil mu třítisícovou pokutu.

STŘELBA NA ÚŘADU PRÁCE

V Bělehradské ulici v Praze v úterý dopoledne kolem 11. hodiny střílel zatím neznámý muž, pravděpodobně Jiří D., po němž bylo vyhlášené pátrání v souvislosti s poleptáním ženy ve středních Čechách. Při střelbě byla zraněná jedna žena, která odpoledne svým zraněním podlehla. Policie muže po 15. hodině zadržela v Palackého ulici.

„K obsahu zpráv nutno uvést, že obviněný své výhrůžky sice skryl do výše zmíněného ‚příběhu‘, nicméně v kontextu z textu zcela zjevně vyplývá a nelze je pochopit jiným způsobem, než že obviněný bude na základě situace ‚donucen‘ dopustit se fyzického násilí na L. L., což vyvrcholí tím, že L. L. může přijít o život,“ napsal úředník do rozhodnutí.

Sama vedoucí odboru z úřadu práce v roce 2017 uvedla, že zprávy v datové schránce vyděsily všechny zaměstnance, kterým „prošly pod rukama“, a vzrostla obava zaměstnanců celé pobočky. Z její výpovědi také vyplynulo, že Jiří D. už v minulosti poslal na úřad práce „verbálně napadající“ zprávy a nevhodně se choval i při osobním kontaktu.

Úředník O. J.

Server iROZHLAS.cz proto oslovil úředníka O. J., který byl pod pokutou podepsaný. Podezřelý Jiří D. ho za to pak kritizoval ve videích na serveru YouTube, kde se posmíval například jeho podpisu.

Úředník nechtěl vůbec komentovat. „Zeptat se můžete, ale já vás rovnou odkážu na odbor komunikace,“ sdělil.

„To je úplně jedno. Máme tu nějaká pravidla pro komunikaci. Že chcete mluvit přímo se mnou, je pochopitelné, ale s tím nemůžu nic udělat,“ odpověděl na argument, že se jedná o záležitost z minulosti.

Redakce proto zaslala dotazy tiskové mluvčí městské části Praha 2 Andree Zoulové, do vydání textu na ně ale neodpověděla. 

Obavy z ohrožení

Dvořák se nicméně proti prvním rozhodnutí odvolal a nakonec dosáhl zrušení verdiktu. Odůvodnění ale nebylo v jeho prospěch.

Nejasnosti v příjmech

Úřad práce měl zamítnout jeho žádosti o čerpání podpory v nezaměstnanosti z toho důvodu, že Jiří D. byl nadále vedený jako jednatel společnosti 3dm. Pracovnice úřadu tak neměly jistotu, že žadatel nečerpá odměny z jeho vlastní firmy. Na požadavky o doplnění informací nereagoval a několikrát se také nedostavil přímo k osobnímu projednání záležitosti.

Právničce E. N. ze živnostenského a lidskoprávního odboru se totiž nelíbilo, že se spor řešil jako přestupek proti občanskému soužití vyhrožováním újmou na zdraví. Uvedla, že citované zprávy překračují pouhou nevhodnost a budí obavy z možného ohrožení.

Případ se tak vrátil do správního řízení prvního stupně, který nakonec sice změnil kvalifikaci přestupku, pokuta ale zůstala stejná – tři tisíce korun. K tomu měl Jiří D. zaplatit ještě náklady spojené s vyřízením řízení. To následně potvrdil i vedoucí oddělení správních činností a správního trestání Magistrátu hlavního města Prahy. 

Incident s úřednicí však nebyl ojedinělý. V minulosti se Jiří D. nepohodl i s dalšími lidmi, se kterými přišel do styku. I jejich fyzickou likvidaci měl podle policie v plánu. „Jednalo se jak o rodinné příslušníky, úředníky různých institucích, bývalé kolegy ze zaměstnání, zaměstnavatele, tak i pracovníky orgánů činných v trestním řízení. V podstatě se dá říci, že měl spory s každým, s kým přišel do styku, a tento okruh osob byl veliký,“ napsal mluvčí pražské policie Daněk.

Vít Kubant, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme