Střelec z ambasády byl obětí nigerijských podvodníků

Policie udělala další krok v kauze mrtvého diplomata na nigerijské ambasádě. Ze včerejší vraždy konzula obvinila 72letého muže, který na velvyslanectví střílel. Jak se nám podařilo zjistit, jde o doktora Jiřího P. z Mělníka. Radiožurnálu to potvrdil policejní zdroj. Tohoto lékaře přitom podle policejní zprávy z října loňského roku vydírala skupina Nigerijců. On sám teď kvůli tomu dluží lidem ze svého okolí více než 11 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střelba na velvyslanectví

střelba na velvyslanectví | Foto: Stanislav Zbyněk

Doktor Jiří P. pracoval kdysi jako lékař v zahraničí - v Afghánistánu či Libyi. Jak sám vypověděl dříve policii, v roce 1995 ho kontaktoval zástupce společnosti National Nigeria Petroleum Company a nabídl mu, aby vstoupil do výstavby ropovodu v Nigérii. Mělo jít o vládní kontrakt. Sám do celé věci vložil 500 tisíc dolarů - píše se v policejní zprávě, kterou má Radiožurnál k dispozici.

Po období nepokojů ho Nigerijci znovu kontaktovali s tím, že bude vyplacen, ale za převody musí platit poplatky - například poplatek ekologický či poplatek za antiteroristický certifikát. Nešťastnému lékaři peníze došly, a tak si začal půjčovat ve svém okolí.

"Pan doktor si půjčil od mého dědečka docela velkou částku, bylo to 300 tisíc. Pan doktor byl velice vážená osoba u nás ve městě, dědeček neměl důvod mu nevěřit," říká vnuk jednoho z těch, kdo doktorovi půjčili.

Byl mezi nimi i jeho soused, pan Mestenhauser. Toho Jiří P. požádal o půjčku ve výši 60 tisíc korun. "Říkal: Mám nějaké aktivity, ze kterých budu mít spoustu peněz ... do týdne Ti je vrátím. Momentálně jsem ty peníze měl, takže jsem mu je půjčil a víc jsem je neviděl."

"Ty peníze se staly obtížně vymahatelnými a problém uzrál do rozměrů takového, jaký jsme poznali včera," dodává jeden z lékařových kolegů.

Celkem si takto doktor Jiří P. půjčil podle policie 11 601 136 korun - od 32 různých lidí.

Část z těch, kdo peníze půjčili, podala na doktora Jiřího P. loni trestní oznámení. To ale policie odložila. "Policejní orgán dospěl k závěru, že Dr. J.P. a jeho žena si finanční prostředky půjčovali ve víře, že po jejich zaslání nigerijské straně bude sjednaný podíl vyplacen a že budou moci dostát svým závazkům. Jeho jednání tedy nelze posoudit jako trestný čin podvodu," píše se v odůvodnění z 21. října 2002.

Policie tehdy konstatovala, že doktor je obětí podvodu, který na něm a jeho rodině spáchali neznámí pachatelé - cizinci, nejpravděpodobněji Nigerijci, kteří ho vydírají. Tím by se tak potvrdila slova řidiče nigerijské ambasády, který včera po zavraždění konzula naznačoval, že šlo o podobný podvod.

Podvody tzv. nigerijské mafie se šíří - řekl dnes Radiožurnálu náš velvyslanec v Nigérii Juraj Chmiel. A tak je při jakýchkoli obchodech potřeba být extrémně opatrný. "V první řadě si ověřit solidnost nigerijského partnera, například prostřednictvím zastupitelského úřadu České republiky v Nigérii, to je myslím to nejdůležitější. V žádném případě nedoporučujeme zasílat jakékoli platby předem."

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme