Střelec z Chrastavy chce založit stranu. Měla by se jmenovat Futurama, jako animovaný seriál

Na české politické scéně se možná rodí nová politická strana s názvem Futurama. Zakládá ji Pavel Vondrouš, muž podmínečně odsouzený za to, že loni v Chrastavě vystřelil z airsoftové pistole na tehdejšího prezidenta Václava Klause. Název zamýšlený pro nový politický subjekt není originální, stejně už se jmenuje například známý americký animovaný seriál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelec z Chrastavy Pavel Vondrouš poskytl 1. října rozhovor médiím | Zdroj: ČTK

Slovo Futurama je registrovaná ochranná známka. V databázi Úřadu průmyslového vlastnictví se vyskytuje dokonce víckrát.

„Úřad průmyslového vlastnictví eviduje několik známek, které mají slovní podobu Futurama nebo slovní znak Futurama, konkrétně je jich pět, a z toho dvě platné na území České republiky byly uděleny Úřadem pro harmonizaci vnitřního trhu ve španělském Alicante,“ uvedl ředitel kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Dvornák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematiku kolem registrace plánovaného názvu strany přiblížil redaktor Nikola Bojčev

Jedna ochranná známka se týká pronájmu nemovitostí, další hudebních nástrojů a zřejmě nejvíc tříd si registrovalo studio 20th Century Fox.

Podle advokáta Ondřeje Bultase to však neznamená, že by byl s novým názvem politické strany automaticky problém.

„Tam bude záviset zejména na tom, pro jaké třídy a pro jaké služby je ta daná ochranná známka registrována. To se jedná zejména o realitní činnost nebo i reklamu nebo finančnictví a podobně,“ poznamenal Bultas.

Kdyby se ukázalo, že je název vznikající politické strany v rozporu s některou z ochranných známek, mohl by to být problém. Pokud by totiž někdo chtěl registrovat určitý název jako ochrannou známku třeba pro svoji politickou stranu a jiný subjekt už registroval známku před ním pro stejný obor činnosti, k úspěšnému zápisu nedojde.

Dotyčný by mohl zkusit užívat název bez registrace ochranné známky, pak by podle Josefa Dvornáka záleželo na přístupu těch, co ji vlastní. „Samozřejmě ten konflikt je trochu vzdálenější tomu konfliktu mezi majitelem a přihlašovatelem ochranné známky,“ doplnil Josef Dvornák.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme