Střelec z Uherského Brodu podle policie zabíjel krátce po vstupu do restaurace

Oběti úterní střelby v Uherském Brodě byly po smrti už krátce po vstupu pachatele do restaurace Družba. Policejní vyjednávání se tak zpětně ukázalo jako zbytečné. Potvrdila to dnes zlínská policie. S vyjednavači přitom pachatel mluvil o tom, že rukojmí propustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček a policejní psycholožka Eva Otřísalová | Zdroj: ČTK

„V podstatě se domníváme, že v době, kdy probíhalo vyjednávání s pachatelem - ale hovořím na základě současného poznání - byly s největší pravděpodobností všechny osoby mrtvé. Vyjma osoby, která se ukrývala na toaletě,“ oznámil ředitel krajské policie ve Zlíně Jaromír Tkadleček.

Vedení zlínské policie dnes prezentovalo prozatímní výsledky vyšetřování úterní střelby v uherskobrodské restauraci Družba, včetně časové osy policejního zásahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení zlínské krajské policie seznámilo s dosavadními výsledky šetření střelby v Uherském Brodě. Mezi novináři byla i Andrea Kratinová

Oznámení o střelbě policie podle Tkadlečka obdržela krátce po půl jedné. Následně poté se policii ozval také muž, který se ukrýval na toaletách restaurace, a střelbu potvrdil.

Následně do restaurace vtrhla policejní hlídka z Uherského Brodu, ale protože útočník po ní začal střílet, stáhla se a zavolala posilu. Šlo o zásahovou jednotku v Brna, protože Zlín vlastní zásahovou jednotku nemá. Povolaná byla krátce před 13. hodinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postupu policie v Uherském Brodu mluvili na Radiožurnálu ministr vnitra Milan Chovanec a bezpečnostní analytik Jan Schneider

Samotné vyjednávání policejního vyjednavače se střelcem začalo ve 13 hodin, kdy policie získala jeho identitu a číslo mobilu. Střelec údajně policii sdělil, že drží rukojmí, a policie proto ze zákona musela začít vyjednávat.

Kolem 14. hodiny ale vyjednávání podle policie ztrácelo smysl; pachatel přestal komunikovat, neodpovídal na esemesky a kolem čtvrt na tři zazněl z restaurace poslední výstřel. To byl signál pro zásahovou jednotku, aby vnikla do restaurace.

Chovanec prověří kvůli tragédii v Uherském Brodě výcvik policistů i zákony

Číst článek

Velitel jednotky Zdeněk Frank potvrdil, že ve chvíli, kdy jeho muži vpadli dovnitř, byli už všichni včetně pachatele po smrti.

Chovanec: Zákrok prověří inspekce

Zlínský krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček odmítl jakékoliv pochybení při zásahu, policie podle něho postupovala v souladu se zákonem. Zasahujících policistů se zastal i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle svých slov nemá informace o tom, že by policie pochybila.

„Když tam ti první policisté přicházeli, tak nevěděli, jestli ti rukojmí jsou naživu, nebo jestli je pachatel postřílel – samozřejmě, dneska jsme moudřejší. Ale oni netušili, že pachatel nedrží živé rukojmí, a nechtěli je ohrozit. Myslím, že je to vcelku srozumitelné,“ poznamenal Chovanec ve vysílání Radiožurnálu.

Ministr chce přesto prověřit všechny spekulace a kritiku. Požádal proto Generální inspekci bezpečnostních sborů o prověrku zásahu.

Střelec z Uherského Brodu se měl podrobit nové prohlídce kvůli zbrojnímu pasu

Číst článek

„Celý ten zásah bude prověřen a můžu vám garantovat, že pokud by se prokázalo pochybení kohokoliv, tak se to veřejnost dozví a policie a policejní prezident z toho vyvodí důsledky, případně generální inspekce,“ zdůraznil ministr.

Schéma střelby v uherskobrodské restauraci Družba | Foto: ČTK

ČRo, Andrea Kratinová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme