Po srážce s cvičným letadlem uhynul chráněný orel mořský. Populaci to neohrozí, ujišťuje ornitolog

Na hradeckém letišti ve středu nouzově přistálo letadlo po srážce s orlem mořským, který je chráněným druhem. V letadle probíhal pilotní výcvik, během kterého se lehce zranil žák. Jak sdělil serveru iROZHLAS.cz ornitolog, nebývají srážky s orly příliš časté.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na hradeckém letišti nouzově přistálo letadlo, které se při rychlosti cca 200 km/h střetlo s dravým ptákem

Při srážce s letadlem uhynul orel mořský | Zdroj: Policie ČR

Letadlo značky Cesna letělo rychlostí 200 km/h. Probíhal v něm pilotní výcvik, a po střetu s ptákem musel převzít pilotní instruktor od studenta řízení a bezpečně přistát. Nárazem se poškodila přední vrtule a čelní sklo letadla. Orel se rozpůlil a jeho část skončila v zadních částech letounu.

Lehce se zranil 23letý žák, který byl převezen do nemocnice na ošetření. Instruktorovi se nic nestalo. Policisté potvrdili, že pilot i žák měli negativní dechovou zkoušku.

Střet orla s letadlem | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie ČR

Podle ornitologa Jiřího Porkerta se jednalo o dospělého orla mořského, který v Česku hnízdí. Jde o chráněný druh. „Není u nás zase tak běžný, dalo by se říct, že je vzácný. Ačkoliv se u nás ptáci s letadlem sráží často, jde většinou o jiné druhy,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz Porkert. 

Dopad na populaci orlů by čtvrteční nehoda mít neměla. Ornitolog Porkert zmiňuje, že větším problémem je lidská činnost. Často se stává, že orly ruší fotografové nebo dochází k otravám. „To je systematické poškozování orlí populace. Úhyn jednoho ptáka je škoda, ale populaci u nás to neohrozí,“ dodává.

Škoda na letadle se odhaduje na milion korun. Na místě byli i pracovníci Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Zpracují odborné vyjádření.

ale Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme