Moravskoslezský kraj neuspěl s odvoláním, dotaci na traktor pro školu nedostane. Důvodem je Babišův střet

Zhruba 440 tisíc korun, které měl čerpat Moravskoslezský kraj na traktor pro výuku na zemědělské škole v Bruntále, jeho vedení nedostane. Ministerstvo pro místní rozvoj vedené Ivanem Bartošem (Piráti) v lednu rozhodlo, že kraj nemá na dotaci nárok. Traktor totiž dodávala dceřinka Agrofertu a podle resortu byl porušen zákon o střetu zájmů. Vedení kraje se proti tomu odvolalo, ale neuspělo, zjistil iROZHLAS.cz. Teď zvažuje další „procesní postup“.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postřik pesticidy (ilustrační foto)

Zhruba 440 tisíc, které měl čerpat na dotaci Moravskoslezský kraj na traktor pro výuku na zemědělské škole v Bruntále, jeho vedení nedostane (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že naše námitky jsou nedůvodné a potvrdilo krácení ve výši 440 698,14 koruny,“ uvedla minulý týden pro iROZHLAS.cz mluvčí kraje Mirka Chlebounová.

Kvůli Babišově střetu přijdou školy o dotace. Analýza kraji vymáhání peněz po Agrofertu nedoporučila

Číst článek

Bartošův úřad už letos v lednu rozhodl, že kvůli porušení zákona o střetu zájmů během výběrových řízení neproplatí dotace na projekty za zhruba 40 milionů korun, případně bude požadovat vrácení už vyplacených peněz.

Jde zhruba o desítku projektů (jejich seznam najdete v tabulce na konci článku), v rámci nichž žádaly o dotace většinou střední odborné zemědělské školy, případně obce a peníze měly pokrýt nákup zemědělské techniky určené pro výuku nebo v případě obcí měly jít třeba na hasičské vozy pro dobrovolné hasiče. Všechny projekty mají společné to, že traktory, auta a další stroje dodávaly firmy z holdingu Agrofert.

Jeho vedení je přesvědčeno, že s veřejnými zakázkami bylo vše v pořádku. „Zmiňované veřejné zakázky proběhly z naší strany v souladu se zákonem a jsme přesvědčeni, že jsme vůči žádnému z odběratelů nebyli ve střetu zájmů,“ uvedl už v polovině ledna mluvčí koncernu Pavel Heřmanský. Stejně tak Andrej Babiš (ANO) od počátku jakýkoliv střet zájmů odmítal.

Traktor pro školu

Moravskoslezskému kraji ministerstvo pro místní rozvoj přikleplo v roce 2018 přes 41 milionů na výstavbu nové haly pro praxi včetně pořízení vybavení pro výuku oboru Opravář zemědělských strojů v areálu Střední odborné školy v Bruntálu. V rámci ní kraj pořídil také nový traktor pro výuku autoškoly za necelý půlmilion a dodala ho firma NAVOS Farm Technic z koncernu Agrofert.

„Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí.“

Ivan Bartoš (ministr pro místní rozvoj)

Letos v lednu se úřad oficiálně dozvěděl, že část peněz nedostane. Proti tomuto verdiktu se odvolal a podal námitky. Jenže nyní úředníci na ministerstvu pro místní rozvoj výtky odmítli a potvrdili, že na peníze nemá kraj, potažmo škola nárok.

„Budeme řešit další procesní postup,“ uvedla mluvčí Chlebounová. O jaké další kroky by se mělo jednat, ale upřesnit nechtěla. „O dalším postupu ze strany Krajského úřadu se bude teprve rozhodovat,“ podotkla pouze její kolegyně Nikola Birklenová.

Zamítnutí námitky potvrdila i mluvčí ministerstva Veronika Hešíková: „Teď běží kraji lhůta na podání správní žaloby proti rozhodnutí o námitkách.“ Zda je ve hře i žaloba proti ministerstvu, ale mluvčí kraje Birklenová nechtěla komentovat.

Roky čekání

Problematika střetu zájmů se v Česku řeší zhruba od počátku rok 2019. Tehdy na řadě tuzemských úřadů proběhl audit ke střetu zájmů tehdejšího premiéra Babiše, a to kvůli dotacím pro holding Agrofert, který má vložený ve svěřenských fondech.

Další případy

Podobná byla situace také u Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Nymburku, které mělo čerpat z unijních rozpočtu přes 17 milionů na pořízení vybavení pro odborný výcvik a praxi žáků oborů strojírenských a elektrotechnických.

Ministerstvo škole teď nechce proplatit zhruba pět milionů korun za zemědělskou techniku, kterou dodaly dvě dceřinky Agrofertu – AGROTEC a AGRO System. Neoficiálně stopka přišla v dubnu 2020.

I Školní statek Středočeského kraje podal žádost o proplacení na počátku ledna 2020. A od poloviny roku 2020 měl informaci, že zhruba osm milionů z dotace na dva traktory dodané firmou KVARTO z Agrofertu nejspíš kvůli střetu nedostane. Konečný verdikt ale opět padl až letos v lednu.

Moravskoslezský kraj byl i kvůli tomu několik let v nejistotě, zda erární unijní peníze na již schválené projekty dostane. Dotaci jim úřad přiklep už v roce 2018, tedy v době, kdy jej vedla ministryně za ANO Klára Dostálová. Žádost o proplacení faktury za traktor, kterou dodala dceřinka Agrofertu Navos, poslalo vedení kraje v roce 2020.

Pak ale následovaly roky čekání. „Důvodem pro dočasné neproplacení části dotace je, že existují pochybnosti o způsobilosti výdajů (…) a to z důvodu možného a doposud nedořešeného střetu zájmů (stále probíhající audit Evropské komise v ČR). Jedná se o preventivní opatření do uzavření auditu Evropské komise,“ citovala mluvčí Chlebounová už dříve pro iROZHLAS.cz zdůvodnění ministerstva.

Podle ní se úředníci kraje během téměř tříletého období několikrát dotazovali buď telefonicky nebo prostřednictvím depeše, jak to s dotací vypadá. Jenže odpověď byla podle ní vždy totožná: „Že je záležitost složitá a je stále v řešení.“ Rozhodnutí o krácení dotace přišlo až letos v lednu.

Ministerstvo pro místní rozvoj odmítá, že by došlo ke zbytečným průtahům. „Příslušný útvar ministerstva učinil rozhodnutí o odnětí či vymáhání dotace až v okamžiku, kdy již měl k dispozici všechny podklady a byl si plně jistý správností rozhodnutí,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Petr Waleczko z tiskového odboru.

Následuje tabulka se všemi dotacemi, které ministerstvo buď nechce proplatit, nebo je požaduje po příjemcích zpátky:

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme